Mieszkańcy Rawy Mazowieckiej uczcili wydarzenia z 1 września 1939 roku. eRawa.pl towarzyszyła w obchodach

erawaMiasto
komentarzy

Uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się również w Rawie Mazowieckiej. Tym razem były to wyjątkowo okazałe uroczystości.

Tegoroczne obchody tradycyjnie rozpoczęły się na cmentarzu wojskowym w Rawie Mazowieckiej. Tam w obecności pocztów sztandarowych, władze samorządowe oraz zebrani goście złożyli wiązanki pod pomnikiem ofiar II wojny światowej, a także pomnikiem Armii Krajowej. Nie zabrakło również wspólnego odśpiewania hymnu państwowego przy akompaniamencie Ochotniczej Straży Pożarnej.
>> Zdjęcia z cmentarza wojskowego. 

Później zebrani przeszli do parku miejskiego, gdzie przy symbolicznym kamieniu upamiętniono Braci Świderskich.

Kolejnym punktem w programie stało się otwarcie nowej wystawy czasowej w Muzeum Ziemi Rawskiej. Ekspozycja pod hasłem „Rawa Mazowiecka w czasach II wojny światowej ” składa się z licznych opisów, zdjęć, a także pamiątek. Z pewnością warto ją odwiedzić i choć przez chwilę oddać się zadumie. 
>> Galeria zdjęć z wernisażu. 

Po tej części obchodów nadszedł czas na mszę świętą polową w miejscowości Podlas. To właśnie tutaj 74 lata temu, został zabity O.Wilhelm. Pomnik przypominający o tym wydarzeniu został niedawno zdewastowany, dlatego niezbędnym było odrestaurowanie go.  
– Serdeczne podziękowania dla stowarzyszenia „Ziemia Rawska”, bo to oni pierwsi zareagowali na zniszczony obelisk w miejscowości Podlas. Kiedy informacja dotarła do nas – Urzędu Gminy, podjęliśmy działania w celu odnowy pomnika – komentował wójt gminy Rawa Mazowiecka Michał Michalik.

Również tutaj, pod wspomnianym obeliskiem, przybyli goście złożyli wiązanki oraz zapalili symboliczne znicze.
>> Fotogaleria z obchodów.

To jednak nie  był koniec obchodów z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wieczorem na koncert muzyki klasycznej zaprosił Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej. Pieśni polskich kompozytów takich jak: Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego, czy Mieczysława Karłowicza wykonali Michał Błocki oraz Olga Piotrowska – Cender.  
>> Kilka kadrów z koncertu. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz