Młodzieżowa Rada Miasta promuje wiedzę o samorządzie. W ratuszu podsumowano już czwartą edycję wyjątkowego konkursu. Laureatem został tegoroczny maturzysta Przemysław Trzonek…

erawaMiasto
komentarzy

Mając wiedzę na temat zasad funkcjonowania samorządu, możemy świadomie wpływać na rzeczywistość, która nas otacza – do tego przekonywał Przemysław Trzonek, tegoroczny zwycięzca konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym. Już po raz czwarty ten wyjątkowy plebiscyt zorganizowała lokalna Młodzieżowa Rada Miasta.

Konkurs wiedzy o samorządzie terytorialnym, to jedna z tych idei rawskiego MRM’u, która znacząco poszerza obszar działalności młodych radnych. Dzięki takim inicjatywom popularna „młodzieżówka” nie kojarzy się już tylko i wyłącznie z grupą organizującą kulturalne i rekreacyjne wydarzenia. Czwarta edycja konkursu okazała się szczęśliwa dla ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Przemysława Trzonka. Tegoroczny maturzysta w wyścigu o miano najlepszego, musiał pokonać 37 innych uczestników. W tym przypadku liczą się jednak nie tylko nagrody, ale także to, co młodym ludziom po konkursie zostanie w głowach.
– Sądzę, że ten konkurs zachęca do zainteresowania się naszym lokalnym samorządem. To właśnie tu zapadają decyzje, które bezpośrednio nas dotyczą. Tym konkursem chcieliśmy zachęcić młodych ludzi w Rawie, aby nie byli bierni, żeby mieli świadomość jak wiele zależy od ich głosu podczas wyborów – podsumowuje Mateusz Dembek, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka.

Nie tylko świadomość, ale i wiedza przyda się rawskiej młodzieży. Wśród 28 konkursowych pytań, nie brakowało tych, które bezpośrednio dotyczyły chociażby kompetencji poszczególnych jednostek administracji publicznej. Informowanie w tej materii jest szczególnie ważne, bowiem buduje świadomych i aktywnych wyborców. To może przełożyć się chociażby na większą frekwencję podczas lokalnych wyborów.
– Nie jest ważne, żeby wszyscy poszli do urn podczas wyborów. Ważne jest, aby zagłosowali ludzie świadomi, którzy posiadają chociaż podstawową wiedzę na temat kandydata i jego profilu działalności – mówi Hubert Jankowski, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i członek komisji konkursowej.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Konkursowe podium w całości zajęli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Poza wspomnianym Przemysławem Trzonkeim, w pierwszej trójce uplasowali się odpowiednio Marzena Dębska oraz Martyna Żatkiewicz. Laureaci otrzymali nagrody w postaci sprzętu komputerowego, który ufundowała Młodzieżowa Rada Miasta.

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta w Rawie Mazowieckiej.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz