Muzeum Ziemi Rawskiej ma swojego zarządcę. Na eRawa.pl sprawdzamy koncepcję przedstawioną przez nowego szefa jednostki 

erawaKultura
komentarzy

Muzeum Ziemi Rawskiej ma nowego szefa. Rawski ratusz wreszcie pozytywnie rozstrzygnął przetarg, którego przedmiotem było wyłonienie zarządcy Muzeum Ziemi Rawskiej. Miejską jednostką od 16 listopada pokieruje Marcin Broniarczyk, który jako jedyny złożył swoją ofertę oraz przedstawił kompletną koncepcję zarządzania kulturalną placówką. 
Zmiana szefa Muzeum Ziemi Rawskiej faktycznie nie należała do najłatwiejszych zadań. Najpierw mocno komentowane zwolnienie Ireneusza Błądka, które swój finał znajdzie w sądzie, później problemy z pozytywnym rozstrzygnięciem przetargu. W tym kontekście ostatnia informacja, zaprezentowana podczas wtorkowego briefiengu, wydaje się być wyjątkowo optymistyczną. Od 16 listopada muzeum będzie miało swojego szefa, który do przetargu stanął z kompleksową koncepcją zarządzania jednostką.
– Nie jest to koncepcja zawierająca fajerwerki. Jest ona solidna i przede wszystkim nadaje się do realnej realizacji. Oceniliśmy ją może nie na szóstkę z plusem, ale na dobrą czwórkę – komentował Zbigniew Karpiński doradca burmistrza Rawy Mazowieckiej.

Nowa wizja funkcjonowania Muzeum Ziemi Rawskiej zakłada organizację co najmniej 46 wydarzeń o różnym charakterze wpisujących się w działalność statutową muzeum. Wśród nich mają pojawić się między innymi wykłady otwarte, lekcje muzealne, wystawy czasowe, konferencje o charakterze naukowym bądź popularnonaukowym oraz jedna masowa impreza przyjmująca formę „Jarmarku Rawskiego”, bądź „Średniowiecznego Pikniku Rawskiego”. Wydarzenie, które rozegrałoby się na dziedzińcu zamku i w jego wnętrzach, pozwoliłoby w nowoczesny sposób propagować historię. Lokalne muzeum miałoby także przystąpić do Klubu im. Generała Stefana Roweckiego „Grota”, co zaowocowałoby kolejnymi spotkaniami, skierowanymi w stronę miłośników historii. Muzeum ma także stawiać na upowszechnianie kultury. Proponowaną drogą do realizacji tego celu będzie zainaugurowanie cyklu wydarzeń kulturalnych, spiętych roboczą nazwą „Impresje rawskie”. W ramach przedsięwzięcia promowano by lokalnych twórców oraz organizowano artystyczne wydarzenia, ukazujące historyczne fakty ważne dla Rawy.

Nowoczesne zarządzanie Muzeum Ziemi Rawskiej ma stawiać także na lepszą promocję działalności jednostki. W ramach prac pojawić ma się profesjonalna strona internetowa oraz aktualizowany profil w mediach społecznościowych. Propagowaniu działalności MZR ma przysłużyć się także współpraca z lokalnymi mediami oraz udział w ogólnopolskich projektach, w tym znanej „Nocy Muzeów”.

Koncepcja przedstawiona przez Marcina Broniarczyka dotyczy nie tylko merytorycznej strony działalności MZR, ale także zagadnień związanych z finansowaniem jednostki. W tym temacie autor  pomysłu stawia na dotację otrzymywaną z budżetu miasta oraz na środki pozyskane zarówno z własnej działalności gospodarczej, jak i od podmiotów zewnętrznych. Wśród biznesowych pomysłów pojawia się chociażby propozycja wykorzystania atrakcyjnej wizualnie Baszty Zamku Książąt Mazowieckich. Według autora opracowania, liczne przykłady podobnych obiektów udowadniają, że wykorzystanie tego typu budynku do celów komercyjnych przynosi dodatkowe zyski. Wśród proponowanych działań jest między innymi odpłatne udostępnianie wnętrz z przeznaczeniem na sesje fotograficzne, w celach konferencyjnych, bądź też do organizacji imprez okolicznościowych. Marcin Broniarczyk stawia także na pozyskiwanie środków finansowych z wielu instytucji o charakterze centralnym.

Nowy zarządca MZR jest historykiem posiadającym naukowy tytuł doktora. Obecnie mieszka w powiecie piotrkowskim, choć jak zdradzają samorządowcy, lada moment ma przeprowadzić się do Rawy Mazowieckiej.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz