Nauka chodzenia, bez chodzenia… Dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Rawie Mazowieckiej wzięły udział w feriach w siodle…

erawaKultura
komentarzy

Miniony tydzień ferii zimowych był niezapomniany dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Rawie Mazowieckiej. Dziesięcioro dzieci wzięło udział w wyjątkowych zajęciach z udziałem koni ze Stajni Pukinin. Tego typu zajęcia to nie tylko doskonała zabawa, ale przede wszystkim rodzaj bardzo skutecznej terapii.

Głównym celem ferii były zajęcia z hipoterapii, które umożliwiają stymulację rozwoju psycho–ruchowego, w tym poprawę koordynacji wzrokowo–ruchowej, orientacji przestrzennej, czy tej w schemacie własnego ciała. Trójwymiarowy ruch grzbietu końskiego podczas stępu przenoszony jest na miednicę jeźdźca, która przesuwa się identycznie jak u prawidłowo kroczącego człowieka. W tym samym czasie barki i luźno zwisające nogi również zachowują się tak, jak u idącego człowieka. Daje to możliwość nauki chodzenia… bez chodzenia. Dzieci spędzały ten czas na świeżym powietrzu, nie tylko na końskim grzbiecie, ale też przy ognisku. Nie brakowało również rozwijających zajęć plastycznych w klubie jeździeckim.

Ferie w siodle udało się zorganizować dzięki staraniom nauczycielek z Zespołu Placówek Specjalnych, Anny Stępniak oraz Pauliny Szostek. W akcję aktywnie włączyły się również lokalne przedsiębiorstwa: TABO, METALBUD, Cafe Adriano oraz Stajnia Pukinin, która ufundowała również roczne, nieodpłatne zajęcia z hipoterapii dla jednego z uczniów placówki oraz piątkowe zajęcia resocjalizacyjne dla dzieci z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii przy ZPS w Rawie Mazowieckiej.

Previous Image
Next Image

info heading

info contentfot. ZPS

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz