Nietypowa wycieczka z ambulansem pocztowym. Torami kolejki wąskotorowej, po ponad 40 latach, przejedzie jedyny w Polsce wagon pocztowy…

erawaMagazyn
komentarzy

W najbliższą sobotę (27.06) po raz kolejny na szlak Kolei Wąskotorowej Rogów-Rawa-Biała wyjedzie Pociąg do Zabytków. Tym razem dla uczestników imprezy oprócz możliwości poznania zabytków regionu szykuje się dodatkowa, niepowtarzalna atrakcja. W składzie pociągu uruchomiony zostanie wagon pocztowy.

kolejPoczta Polska wprowadziła dziś (26.06) do obiegu kolejne karty pocztowe z serii „Koleje wąskotorowe w Polsce”. Na jednej z nich znalazła się właśnie rogowska wąskotorówka. Z tej okazji Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych wspólnie z Pocztą Polską uruchamia w składzie pociągu wagon pocztowy, w którym będzie można kupić kartę pocztową wraz z odciskiem okolicznościowego datownika. Zakupioną kartę będzie można również zaadresować i wrzucić do skrzynki listowej w jaką jest wyposażony wagon.

Będzie to pierwszy od 1973 roku kurs ambulansu pocztowego z obsługą pracowników poczty na tej kolei. Do tego czasu, prawdopodobnie od końca I wojny światowej, a na pewno od 1921 roku rogowska kolej dowoziła i odbierała pocztę z urzędów pocztowych leżących przy trasie kolejki. Wagon pocztowy, który w najbliższa sobotę ruszy w składzie pociągu został zbudowany w 1928 roku w Zakładach Ostrowieckich. W czasie jednej z napraw w latach 60. wydzielono w nim, oprócz przedziału służbowego i bagażowego, przedział pocztowy. Wagon wyremontowano przy wsparciu Poczty Polskiej i obecnie jest to jedyny ambulans pocztowy kursujący na kolejach wąskotorowych.

Poza tym w programie wycieczki przewidziano zwiedzanie zamku w Rawie Mazowieckiej i Kościoła w Boguszycach. Rozkład jazdy i dodatkowe szczegóły na stronie www.kolejrogowska.pl.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz