[Aktualizacja] Niewybuch w bloku przy ul. Nowej. Rawskie służby ewakuowały mieszkańców

erawaMiasto
komentarzy

W jednym z mieszkań na pierwszym piętrze znalazł się pocisk. Przybyła na miejsce policja szybko zabezpieczyła teren. Na miejsce wezwano patrol saperski. 

Do niecodziennego zdarzenia doszło wczoraj (6.06) w bloku przy ul. Nowej w Rawie Mazowieckiej. Tuż po godzinie 17:00 służby mundurowe zostały powiadomione o niewybuchu. 
– Na miejscu już była policja. Wstępnie ewakuowała mieszkańców. Jak się okazało, zgłoszenie zostało potwierdzone. W jednym z mieszkań faktycznie znajduje się pocisk, prawdopodobnie pozostałość po jednej z wojen – relacjonował podczas akcji st. kpt. Łukasz Bator z PSP w Rawie Mazowieckiej. 

Strażacy pomogli policji w zabezpieczeniu terenu i dokładnym sprawdzeniu budynku. Wszyscy mieszkańcy bloku z ul. Nowej, a także sąsiadującego przy ul. Słowackiego zostali wyprowadzeni z obiektów.
– Przy ulicy Słowackiego rozłożyliśmy również namiot dekontaminacyjny, ewakuacyjny z uwagi iż pogoda jest niestabilna. Mieszkańcy mogą się w nim schronić – dodał st. kpt. Łukasz Bator. 

Na miejsce wezwano pogotowie gazowe, które odłączyło gaz. Sprawą zainteresowali się również samorządowcy. O konieczność pomocy służbom ratunkowym pytali wiceburmistrz Artur Piotrowski oraz naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Sławomir Kaźmierczak. 

Na patrol saperski z niecierpliwością czekali wszyscy. To właśnie jeden z saperów wszedł do mieszkania i wyniósł z niego pocisk, który później odpowiednio zabezpieczono. 

Dopiero gdy samochód z niewybuchem odjechał, mieszkańcy mogli powrócić do swoich domów. 

fot. KPP Rawa Mazowiecka

[Aktualizacja] Okazuje się, że policjanci zatrzymali już 47-letniego mężczyznę, który znalazł i przechowywał pocisk na działce oraz jego 21-letniego syna, który pomógł mu przenieść pocisk do mieszkania. Niewybuch miał około 60 cm długości i pochodził prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej. 47-latek w chwili zatrzymania był nietrzeźwy, badanie alkomatem wykazało u niego 1 promil alkoholu.

Mężczyzn doprowadzono do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzut posiadania niebezpiecznego przedmiotu i spowodowania zagrożenia życia i zdrowia dla wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach. Za przestępstwo to grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Do czasu zakończenia śledztwa prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji.

Policjanci przypominają jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów.

Zdjęcia z miejsca zdarzenia znajdziecie tutaj. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz