Obchody Święta Niepodległości w powiecie rawskim. Na eRawa.pl przedstawiamy program uroczystości…

erawaPowiat
komentarzy

Uroczyste msze święte, tradycyjne obchody na cmentarzach, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, czy w końcu Bieg Niepodległości – tak wygląda program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w wybranych miejscowościach powiatu rawskiego.

Rawa Mazowiecka
Na obchody zaprasza także samo miasto Rawa Mazowiecka. Rozpoczną się one w niedzielę 10 listopada w godz. 10.00-15.30 Skauci Europy poprowadzą  Uliczną Grę Niepodległościową (start z Pl. Piłsudskiego). Natomiast o godz. 17.00 w sali widowiskowej MDKu odbędzie się koncert Fantazja Polska czyli Paderewski All Inclusive. Fantazja Polska to multimedialne widowisko artystyczno-edukacyjne, którego ideą jest przedstawienie najważniejszych – z punktu widzenia odzyskania przez Polskę niepodległości – momentów z życia wybitnego męża stanu i artysty – Ignacego Jana Paderewskiego. Historia zostanie ukazana dwutorowo: za pomocą rekonstrukcji poprzez wykonanie utworów i narrację aktorów oraz przy współudziale rapera, który w improwizowany sposób komentować będzie dzisiejsze znaczenie wielkich dokonań Paderewskiego. Całość uzupełnią felietony filmowe przedstawiające szerszy kontekst historyczny przedstawianych wydarzeń. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

11 listopada to natomiast zakończenie rawskich uroczystości. O godz. 10.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny w asyście Pocztów Sztandarowych i Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej. Około godz. 11.10 przy tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Pl. Piłsudskiego 5, po odegraniu Hymnu Państwowego przez orkiestrę OSP i przemówieniu okolicznościowym, nastąpi złożenie wiązanki pod pomnikiem Marszałka. Na koniec obchodów Rawskich Dni Niepodległości wysłuchamy koncertu utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej.

Biała Rawska
Również w Białej Rawskiej zaplanowano uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości. W poniedziałek o godz. 11.20 poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości zgromadzą się na Placu Wolności przed budynkiem OSP skąd w asyście orkiestry dętej przemaszerują na cmentarz. Tam zostaną złożone kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza i przy tablicy upamiętniającej pomordowanych patriotów. Tuż po tym tradycyjnym geście, o godz. 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Miłosiernej odbędzie się msza święta, a później widowisko artystyczne „Pisk Białego Orła” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Pachach.

Dalszą część bialskich obchodów zaplanowano na godz. 17.00 w MGOK-u, gdzie będzie można zaśpiewać pieśni patriotyczne i żołnierskie

Cielądz
Także w Cielądzu przygotowane zostały uroczystości związane z 11 listopada. Tuż po mszy zaplanowanej na godz. 10:00, w parku gminnym nastąpi otwarcie piątego Biegu Niepodległości (11:45). Najpierw odbędzie się sztafeta pokoleń (12:15), później bieg główny o dystansie ok. 2 km (13:15). Szczegóły dotyczące imprezy można znaleźć na stronie internetowej Zespołu Szkół w Cielądzu. 

 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz