Ochotnicza Staż Pożarna w Białej Rawskiej kończy w tym roku 100 lat. To jedna z najlepiej wyposażonych ochotniczych jednostek działających w powiecie rawskim…

erawaPowiat
komentarzy

Rok 2014 dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Białej Rawskiej jest niewątpliwie czasem wyjątkowym. Od utworzenia jednostki minęło równo 100 lat. Patrząc na wiek działalności, bez wątpienia można stwierdzić, iż członkostwo w Ochotniczej Straży Pożarnej to tradycja często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Warto więc o nią dbać także przez następne lata…

fot. Dobrze doposażona jednostka OSP myśli o kolejnych zakupach. Tym razem celem jest termowizyjna kamera.

fot. Dobrze doposażona jednostka OSP myśli o kolejnych zakupach. Tym razem celem jest termowizyjna kamera.

Obecnie społeczność Ochotniczej Straży Pożarnej w Białej Rawskiej tworzą 74 osoby, wśród których jest aż 30 aktywnych ratowników. Pozostałe osoby to honorowi członkowie organizacji lub współtwórcy strażackiej orkiestry. Niezależnie od charakteru przynależności, wszystkich członków łączy wyjątkowa strażacka tradycja, oparta na chęci niesienia pomocy innym.
– W naszej straży łatwo można zauważyć ciągłość wiekową. To nie jest tak, że przychodzimy na kilka określonych godzin do pracy. To już tradycja, która trwa od pokoleń. Nasi strażacy często mieli strażaka ojca, dziadka, a nieraz i pradziadka – mówi Marek Wacławek, prezes bialskiego OSP.

Minione sto lat funkcjonowania OSP niewątpliwie przyniosło jednostce doświadczenie oraz pozwoliło na systematyczne doposażanie się w nowy sprzęt. Dziś w strażnicy można znaleźć chociażby trzy ratunkowe wozy, 2 średnie i jeden lekki, które wciąż są wykorzystywane do akcji. Najnowszy z nich ma tylko pięć lat i był kupiony na 95-lecie OSP.
– Jesteśmy jedną z najlepiej wyposażonych jednostek ochotniczych. Mamy nie tylko dobry sprzęt, ale też odpowiednio przeszkolonych ludzi – informuje prezes Wacławek.

W minionym roku bialscy strażacy wyjeżdżali 131 razy, byli wzywani do różnych zdarzeń, pożarów, czy wypadków. Odpowiadają na każde wezwanie Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej. Gdy PSP ogłasza alarm, strażacy ochotnicy otrzymują powiadomienie sms-em i szybko tworzą drużynę gotową do wyjazdu. Dzięki uczestniczeniu w szkoleniach i zawodach, poziom ich pracy jest coraz bardziej profesjonalny.

Festyn na 100 urodziny

Setne urodziny Ochotniczej Straży Pożarnej z Białej Rawskiej będzie można świętować na specjalnym festynie, zaplanowanym na 23 sierpnia. Strażacy już wiedzą czego będą sobie życzyć zdmuchując świeczki na jubileuszowym torcie. Życzeniem numer jeden jest oczywiście kolejna inwestycja w nowy sprzęt.
– Chcielibyśmy w tym roku zakupić kamerę termowizyjną, która zwiększyłaby nie tylko bezpieczeństwo strażaków, ale i naszą skuteczność – głośno wypowiada życzenie prezes Wacławek.

Jeżeli uda się zrealizować to marzenie, OSP w Białej Rawskiej będzie jedyną ochotniczą jednostką w powiecie rawskim posiadającą tak zaawansowane urządzenie.

* Artykuł powstał przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Białej Rawskiej.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz