Od listopada więcej kobiet skorzysta z bezpłatnej mammografii. Sprawdź czy spełniasz warunki i umów się na badanie

erawaMiasto
komentarzy

Od listopada rozszerzona została grupa kobiet objętych programem profilaktyki raka piersi. Bezpłatną mammografię będą mogły wykonać kobiety w wieku 45-74 lat.

Dotychczas z programu profilaktyki raka piersi mogły korzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Od listopada z mammografii bez skierowania, bez kolejki i bezpłatnie będą mogły skorzystać młodsze i starsze panie: od 45. do 74. roku życia. Od stycznia 2024 r. z programu skorzystają także pacjentki 5 lat po zakończeniu leczenia raka piersi, które do tej pory potrzebowały skierowania na badanie mammograficzne. Będą robiły mammografię co roku, bo rak w jednej piersi zwiększa ryzyko choroby także w drugiej.  

Jak łatwo umówić się na mammografię?
* telefonicznie 42 254 64 17 

Postój mammobusa:
Szpital św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, ul. Warszawska 14, w terminach:
• 10 listopada 2023 roku (piątek)
• 15 grudnia 2023 roku (piątek)
• 4 stycznia 2024 roku  (czwartek)

Ze statystyk wynika, że na raka piersi choruje coraz więcej kobiet poniżej 50. r.ż. – w 2021 r. było ich 6 060, a w 2022 r. 7 307.

Ryzyko zachorowania na raka piersi dla przeciętnej kobiety wynosi ok. 10-15 % w trakcie całego życia. Dla porównania ryzyko raka jajnika – 1%.  Rak piersi jest wśród nowotworów powodem 23% wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 % zgonów. Według Krajowego Rejestru Nowotworów z roku na rok zwiększa się liczba nowych pacjentek. W 2018 r. na raka piersi zachorowało 19 tysięcy Polek, natomiast obecnie przekracza 24 tysiące. 

W Łódzkiem w pierwszej połowie 2023 roku z powodu raka piersi zoperowano już 890 kobiet, w zeszłym roku 1555 kobiet.

Dzięki rozszerzeniu programu profilaktyki w naszym regionie z bezpłatnych badań skorzysta dodatkowo 91 tys. kobiet w wieku 45-49 lat i 86,5 tys. kobiet w wieku 70-74 lata.

Bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktycznego można wykonać raz na dwa lata lub co roku, jeśli lekarz podejmie taką decyzję. Wskazaniem do częstszego badania są na przykład mutacje genów BRCA1 lub BRCA. Mammografia to krótkie i bezbolesne badanie, które każdej kobiecie może uratować życie, bo za pomocą promieni rentgenowskich można wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.

Pamiętaj! Samobadanie piersi nie zastępuje mammografii!
Rak wcześnie wykryty to szansa na całkowite wyleczenie, na długie życie w zdrowiu. To także mniej obciążające i krótsze leczenie. Zachęcam panie do skorzystanie z bezpłatnej mammografii. To bezpieczne i bardzo dobrze dostępne w naszym regionie badanie. Pozwala na szybkie wykrycie choroby i skuteczne nowoczesne leczenie. Namawiam samorządy do włączenia się w promocję tego badania, szczególnie tam, gdzie jest tak wiele kobiet, które do profilaktyki trzeba jeszcze zachęcić i przekonać – mówi Artur Olsiński dyrektor ŁOW NFZ.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz