Oddział geriatryczny już niebawem w rawskim szpitalu. Uruchomienie zaplanowane na przyszły rok

erawaPowiat
komentarzy

Szpital w Rawie Mazowieckiej otworzy oddział geriatryczny. To decyzja związana ze zwiększającą się liczbę osób starszych w powiecie, którzy wymagają specjalistycznej opieki. Szpital chce też zajmować się seniorami bezpośrednio w domach.

Pojawienie się oddziału geriatrycznego w szpitalu będzie poważną operacją logistyczną dla placówki. Kiedy powstanie nowy pawilon  przeniesione do niego zostaną oddziały chirurgiczny oraz  położniczo – ginekologiczny. W miejscu tego ostatniego oddziału powstanie właśnie oddział geriatryczny.
— Chcielibyśmy otworzyć go jak najszybciej, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzeby są ogromne, widzimy to w naszej codziennej pracy – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor Szpitala św. Ducha – Jesteśmy jednak związani kalendarzem robót. Na razie rozbudowa idzie zgodnie z planem, a jeśli tak będzie nadal , to oddział geriatryczny ruszy w przyszłym roku.

Oddział geriatryczny szpitala zajmie się kompleksową opieką nad osobami starszymi, które doświadczą ostrych lub przewlekłych problemów zdrowotnych. Na oddziale pacjenci otrzymają opiekę lekarską i pielęgniarską, fizjoterapię, rehabilitację. Celem działania oddziału będzie poprawa stanu zdrowia i funkcjonalności pacjentów, po to, aby zapobiec hospitalizacjom i readmisjom. Bardzo ważne będzie także zwiększenie samodzielności i jakości życia starszych pacjentów.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego seniorów w województwie łódzkim jest blisko 26% całej populacji województwa. Ich liczba stale rośnie. W 2010 roku osoby po 70 roku życia stanowiły 20,7% populacji, a w 2000 roku – 15,4%.
— W powiecie rawskim jest podobnie, seniorów po prostu będzie przybywać, a obowiązkiem służby zdrowia jest im pomagać, wspierać rodziny w opiece senioralnej. Dlatego zgłosiłam również Wojewodzie Łódzkiemu gotowość rozpoczęcia udzielania świadczeń z zakresu geriatrii 75+ w ramach opieki domowej – dodaje dyrektor Małgorzata Leszczyńska. 

Oddział geriatryczny będzie stale współpracował z innymi oddziałami szpitala – ludzie starsi cierpią na wielorakie choroby, których konsultowanie przez specjalistów z zakresu czy to chirurgii, neurologii czy interny jest konieczne. Dlatego też w planach jest ciągła rozbudowa szpitala o kolejne oddziały: utworzenie np. rehabilitacji pulmonologicznej, otwarcie kolejnych potrzebnych poradni specjalistycznych np. poradni diabetologicznej dla osób chorych na cukrzycę.
Źródło: Szpital św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz