„Opowieść o niebieskim kwiecie”. W Muzeum Ziemi Rawskiej otwarto nową czasową wystawę…

erawaKultura
komentarzy

Muzeum Ziemi Rawskiej opowiada o niebieskim kwiecie. Opowieść ta dotyczy lnu i jest przewodnim tematem najnowszej czasowej wystawy, która swój wernisaż miała w miniony piątek. Na wystawie można podziwiać eksponaty, które przywędrowały do Rawy, między innymi, z Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie oraz Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wystawę warto odwiedzić chociażby ze względu na jej wyjątkowy i interesujący układ. Na kolejnych stanowiskach przedstawiono bowiem drogę lnu od postaci rośliny, do gotowego produktu. Krok po kroku odbiorcy mogą zapoznać się z procedurą obróbki lnu, a także zobaczyć jak wyglądały oryginalne maszyny, m. in. narzędzia drewniane (cierlice, kołowrotki, krosno), jak również przedmioty nawiązujące do historii przemysłu mechanicznego (dokumenty, fotografie, próbki tkanin z przeł. XIX/XX w. także z Zakładów Żyrardowskich).

– Produkcja lnu dla potrzeb włókna lniarskiego prawie zanikła w Polsce, tych wyrobów jest coraz mniej. Dojdzie do takiej sytuacji, iż będziemy mogli to oglądać tylko na takich wystawach jak u nas – zachęca do odwiedzania muzeum jego dyrektor, Ireneusz Błądek. Ekspozycja będzie prezentowana do końca czerwca.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


 

 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz