Pikietowali w obronie praw pracowniczych. Protest odbył się przed rawskim szpitalem…

erawaPowiat
komentarzy

Przed rawskim szpitalem w miniony piątek (19.08) odbył się protest. Pikietujący upominali się o przestrzeganie praw pracowniczych przez dzierżawcę placówki, którym jest Centrum Dializa. Sprawa dotyczy zwolnionych pielęgniarek i pracowników średniego szczebla. 

Sprawa szpitala św. Ducha głośnym echem odbiła się w całym powiecie rawskim. Mieszkańcy niepokoją się o sytuację placówki i o to, czy będą mogli liczyć na udzielenie opieki medycznej.
– Przy naszej szybkiej trasie, S8, cokolwiek by się wydarzyło. Gdzie mamy iść ze swoimi dziećmi, czy mamy jeździć do Łodzi, czy do Skierniewic? Boimy się, że go zlikwidują – dzielił się swoimi obawami podczas pikiety mieszkaniec powiatu.

Mimo, że w szpitalu prowadzone są prace remontowe, związane głównie z termomodernizacją budynku, niepokój wśród rawian nie maleje. Wywołało go oczywiście przejęcie placówki przez Centrum Dializa i liczne zwolnienia pracowników, a także sposób w jaki zostały one przeprowadzone.
– Po przejęciu szpitala spółka zaczęła wyrzucać na bruk członkinie związku zawodowego pielęgniarek, w tym przewodniczącą. Jest to niezgodne z prawem (…) To są działania (remont szpitala – przyp. redakcji), które trwają od niedawna. Nie może to być zasłona dymna, żeby przymknąć oczy, na to że pielęgniarki z pracy zostały wyrzucone, że spółka łamie prawa pracownicze – tłumaczył Mateusz Mirys z Partii Razem, która była organizatorem protestu.

Na obawy mieszkańców stara się odpowiadać starosta rawski Józef Matysiak, zapewniając, że szpital w Rawie nie jest ani sprzedawany, ani likwidowany, a o konieczności jego istnienia nie trzeba nikogo z samorządowców przekonywać.
– Szpital przechodzi trudny okres restrukturyzacji zatrudnienia i to jest bolesne. Musimy być świadomi tego, że jeżeli usługi na oddziałach wykonywane są w połowie, ponieważ takie mamy obłożenie, to konsekwencją tego jest zmniejszenie zatrudnienia. Jestem przekonany, że proces restrukturyzacji sprawi, że szpital w Rawie jest i będzie funkcjonował. I należy jeszcze podkreślić, iż nie sprzedaliśmy szpitala, zarówno budynki, urządzenia są nadal własnością powiatu rawskiego – mówił starosta Józef Matysiak.

Więcej zdjęć z protestu do zobaczenia na naszym kanale facebookowym. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz