Piłeś i nie wiesz czy możesz jechać? Rawska policja zachęca do skorzystania z AlcoBlow

erawaPowiat
fot. KPP Rawa Mazowiecka
komentarzy

Zanim wsiądziesz za kierownicę zbadaj swoją trzeźwość. Skorzystaj z bezpłatnej możliwości w rawskiej komendzie policji. 

Poprzedniego dnia piłeś i masz wątpliwości czy już możesz wsiąść za kierownicę auta? Zawsze możesz przyjść na komendę i szybko, samodzielnie sprawdzić swoją trzeźwość przy użyciu alkomatu AlboBlow. Dla ułatwienia korzystania urządzenie zamontowane zostało w wejściu do budynku, tuż przy okienku oficera dyżurnego. 

Warto zaznaczyć – AlcoBlow jest samoobsługowe i proste w obsłudze. Dodatkowo, podczas badania nie dotykasz ustami urządzenia i szybko sprawdzisz ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Wspomniany alkomat wyposażony jest w dwie diody. Lewa informuje o pracy urządzenia (gotowości), prawa – trójbarwna – wskazuje wynik badania. Wyniki badania mogą być tylko trzy:

  • zielona dioda oznacza, że poziom alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu jest mniejszy niż 0,05 mg/l (ok. 0,1 promila).

  • pomarańczowa dioda oznacza, że zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu mieści się w przedziale 0,06 mg/l – 0,10 mg/l (między 0,13  a 0,21 promila).

  • czerwona dioda oznacza, że w wydychanym powietrzu stężenie alkoholu przekracza 0,11 mg/l (ponad 0,23 promila).

Wystarczy włączyć urządzenie naciskając przycisk on/off, poczekać aż dioda gotowości pomiaru, czyli ta znajdująca się po lewej stronie zapali się na zielono. Następnie wdmuchać powietrze w otwór pomiarowy z odległości około 2,5 centymetra nieprzerwanie z umiarkowaną siłą przez około 5 sekund. Zakończenie pomiaru alkomat sygnalizuje dźwiękiem. Po około 3 sekundach po prawej stronie zaświeci się odpowiednia dioda. Dzięki temu będzie wiadomo, czy możemy już prowadzić pojazd.

Pamiętajcie – kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów oraz orzeka wysokie kary pieniężne.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz