Po czym poznać zużyte sprężyny? Dowiedz się więcej

erawaMagazyn
      Artykuł sponsorowany
komentarzy

Sprężyny do samochodów są częściami eksploatacyjnymi, co oznacza, że trzeba je co jakiś czas wymieniać.

Jenak w samochodzie nie ma kontrolki, która poinformuje, że ten czas nadszedł i pora odwiedzić mechanika. Są jednak inne symptomy, które wskazują, że przyszła pora na wymianę sprężyn lub ewentualnie coś innego działa w zawieszeniu nieprawidłowo. Na symptomach awarii zawieszenia i sprężyn skupimy się w tym krótkim poradniku.

Rola sprężyn w samochodach osobowych
Zanim przejdziemy do opisywania objawów uszkodzonych sprężyn, musimy w przynajmniej kilku słowach opisać, po co w ogóle w samochodzie montowane są sprężyny? Częściej mówi się przecież o amortyzatorach, to ich zadaniem jest przecież, jak sama nazwa wskazuje, amortyzowanie samochodu na nierównościach. Sam amortyzator jedynie tłumi drgania. To sprężyny do samochodów utrzymują ciężar samochodu w elastyczny sposób i tłumią większe nierówności. O amortyzatorach mówi się częściej, ponieważ ten element jest bardziej złożony, przez co zużywa się szybciej. Sprężyna to tylko stalowy zwój, który wymienia się raczej rzadko.

Objawy uszkodzonej sprężyny
Pomimo tego, że tak jak wspomnieliśmy, sprężyna jest nieskomplikowanym elementem samochodu, to wciąż potrafi się uszkodzić. Może dojść do tego na skutek przeładowywania samochodu, upływu czasu, korozji, czy wskutek zabrudzeń, jak małe kamienie, piasek, czy sól.

Możesz podejrzewać, że sprężyna w twoim samochodzie wymaga wymiany, kiedy obserwujesz poniższe symptomy:
* Twój samochód sam delikatnie skręca podczas hamowania
* Samochód nie stoi prosto zaparkowany na płaskim terenie
* Słyszysz charakterystyczne uderzenie podczas ostrego skręcania lub gwałtownego hamowania
* Słyszysz inne dziwne dźwięki podczas jazdy na nierównościach
* Masz wrażenie, że samochód jest zawieszony niżej niż kiedyś.

Jeśli któryś z tych objawów występuje, to niezwłocznie skontaktuj się z mechanikiem. Jazda z niesprawną sprężyną jest nie tylko niekomfortowa, ale i niebezpieczna. Pamiętaj też, że nawet jeśli tylko jedna sprężyna pękła, to musisz wymienić obie. Jesteśmy przekonani, że nie będziesz żałować tej inwestycji w samochód. Jazda z nowymi sprężynami będzie bardziej gładka i komfortowa.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz