Podatek dochodowy dla rodzin wielodzietnych korzystających z ulg zapisanych w Karcie Dużej Rodziny 3+. Uspokajamy rodziców…

erawaMiasto
fot. sxc.hu
komentarzy

Stowarzyszenia rodzin wielodzietnych w Polsce zbulwersowała wieść o podatku dochodowym od zniżek, które otrzymali razem z kartami rabatowymi w swoich miastach. Wspomniany podatek, potencjalnie dotknąłby także rawskich rodzin, które korzystają z programu Duża Rodzina 3+. Jak tłumaczy jednak Ministerstwo Finansów, osoby te nie będą musiały odprowadzać dodatkowego podatku do skarbówki.

Dyskusja rozpoczęła się od informacji, która mówiła o tym, iż wielodzietne rodziny korzystające z miejskich, promocyjnych akcji będą musiały opłacić podatek za kwotę zniżek, jakie udało im się otrzymać. Według interpretacji wydanej przez Izbę Skarbową w Warszawie, opodatkowanie jest niezbędne, gdyż kwota zaoszczędzona w akcji jest swoistym rodzajem korzyści majątkowej. W Rawie Mazowieckiej rodziny wielodzietne korzystają z Karty Dużej Rodziny 3+, która uprawnia do rabatów na niektóre usługi w mieście. Jest to pomoc jaką samorządy obdarzają liczne gospodarstwa domowe. Nic dziwnego więc, że informacja o obowiązku rozliczania się z tego tytułu ze skarbówką zdenerwowała nie jednego rodzica.

Otrzymaliśmy informację o konieczności płacenia podatku dochodowego od ulg dla dużych rodzin i stwierdziliśmy, że jest to tak absurdalne, że aż niemożliwe – komentuje Sylwia Skóra, członek zarządu rawskiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych. Próba wyciągnięcia od rodzin dodatkowych pieniędzy na załatanie budżetowej dziury utrudniłaby również pracę urzędów, które musiałyby każdej rodzinie korzystającej z Karty 3+, wystawić PIT. Z pewnością byłoby to przyczyną rezygnacji samorządów z pomocy rodzinom wielodzietnym – dodaje Sylwia Skóra.

Na szczęście Ministerstwo Finansów prostuje i wyjaśnia, że zniżki przyznane przez samorządy są wynikiem powszechnie obowiązujących aktów prawa miejscowego. Tak więc uchwała Rady Miasta, w której przyznano dużym rodzinom karty zniżkowe, zwalnia je jednocześnie z ponoszenia dodatkowych opłat. Całe szczęście, że nie będziemy musieli płacić tego podatku – cieszy się Dorota Witek, rawianka, mama sześciorga dzieci. Już wystarczy, że w Rawie wzrosną koszta utrzymania mieszkania i wody.

 

 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz