Pół tysiąca przypadków Covid-19 w rawskim szpitalu na przestrzeni 2 lat. Czy czeka nas koniec pandemii?

erawaPowiat
komentarzy

W latach 2020-2022 pacjenci w Rawie Mazowieckiej wymagali leczenia w doraźnym oddziale zakaźnym zorganizowanym podczas pandemii w Szpitalu Św. Ducha. Większość trafiła tu w stanie ciężkim, życie ich było realnie zagrożone.  Na szczęście większość wróciła do domów w dobrym zdrowiu. 

Jak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia z końcem czerwca w Polsce zniesiony zostanie stan zagrożenia epidemiologicznego. Czy to oznacza koniec pandemii? Na pewno nie rozstajemy się z Covid-19. Będzie wracać co roku jak grypa. Przynajmniej przez pewien czas.

Zawieszenie stanu epidemicznego oznacza zniesienie większości obostrzeń, z których ostatnio pozostało tylko używanie maseczek w wybranych miejscach np. aptekach. Wprawdzie MZ jeszcze nie ogłosiło konkretnych decyzji, ale z zapowiedzi resortu wynika, że obowiązek noszenia maseczek zostanie zachowany w szpitalach i przychodniach, ale w pozostałych miejscach użyteczności publicznej, od 1 lipca prawdopodobnie już nie będą one konieczne.

Dla szpitala jest to doskonała okazja, aby przypomnieć, z jakim ogromem dobra, serca i ofiarności spotkał się cały personel placówki podczas pandemii. W zasadzie zanim jeszcze ogłoszono stan epidemii do szpitala Św. Ducha zaczęła płynąć od mieszkańców, przedsiębiorców i instytucji publicznych z całego powiatu szeroka fala bezinteresownej pomocy.

Niemal codziennie na szpitalny parking zajeżdżały auta z maseczkami, przyłbicami, środkami do dezynfekcji, rękawiczkami, fartuchami, pościelą. Pomagały firmy, hotele, posłowie ziemi łódzkiej, zwykli mieszkańcy. Ale to nie wszystko. Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi podarowała pompę infuzyjną, a firma pana Tomasza Koropacza przekazała pralkę i suszarkę. Bardzo często restauracje dostarczały personelowi szpitala i pacjentom bezpłatne, smaczne obiady. 
Wszystko to było nam wówczas bardzo potrzebne, a czasami wręcz ratowało nas z wielu opresji wspomina Małgorzata Leszczyńska, dyrektor Szpitala Św. Ducha – Będziemy wszystkim zawsze za tę wspaniałą pomoc w tak trudnym dla nas czasie bardzo wdzięczni. Wielkie, wielkie dzięki za serce.

W szpitalu św. Ducha dwukrotnie, podczas podniesionej fali zachorowań na Covid-19, działał oddział zakaźny, który został uruchomiony decyzją Wojewody Łódzkiego. Łącznie szpital przyjął w nim 517 pacjentów, którzy zakażenie koronawirusem przechorowywali ciężko: mieli trudności z oddychaniem, wysoką gorączkę, choroby współistniejące. Na szczęście zdecydowana większość wróciła w szpitalu do zdrowia.

Warto przypomnieć, że czworo pracowników szpitala za walkę na pierwszej linii pandemią uzyskało wysokie odznaczenia państwowe. Są to Agnieszka Starczewska – pielęgniarka, oddziałowa izby przyjęć i oddziału wewnętrznego; Jerzy Michalak – lekarz specjalista chorób wewnętrznych; Krzysztof Noweta – ordynator oddziału zakaźnego i zachowawczego oraz Mariusz Klincewicz – chirurg, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa. 
– Wszystkim pracownikom szpitala należą się wielkie podziękowania, spisali się wówczas na medal – dodaje dyrektor Leszczyńska.
Źródło: Szpital św. Ducha w Rawie Mazowieckiej.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz