Potrąciła 16-latkę i odjechała z miejsca zdarzenia. Kobieta odnaleziona

erawaMiasto
komentarzy

Policjanci z komendy w Rawie wyjaśniają okoliczności potrącenia nastolatki na przejściu dla pieszych. Kierująca samochodem odjechała z miejsca po tym, jak małoletnia zapewniła ją, że nic się nie stało. Niestety później dziewczyna źle się poczuła i trafiła do szpitala. O kwalifikacji zdarzenia na wypadek lub kolizję zadecydują obrażenia ciała dziewczyny.

Do potrącenia na pasach doszło we wtorek (11.01) o 7.40 na ul. Krakowskiej w Rawie. 16-letnia dziewczyna przechodziła przez oznakowane przejście, kiedy była już na drugim pasie ruchu, została uderzona przez samochód osobowy, jadący w kierunku centrum miasta. 16-latka upadła na ulicę. Kierująca samochodem kobieta zatrzymała się i zapytała czy nic się dziewczynie nie stało. Gdy małoletnia zapewniła ją, że wszystko jest dobrze, kobieta odjechała.

Niestety, nie wymieniły się danymi osobowymi. Małoletnia nie zapamiętała marki pojazdu ani numeru rejestracyjnego. Nieco później nastolatka źle się poczuła i trafiła do szpitala. Gdy tylko policjanci otrzymali zgłoszenie o potrąceniu, rozesłali informację do lokalnych mediów z prośbą o kontakt kierującej i ewentualnych świadków tego zdarzenia. W miejscu, gdzie doszło do potrącenia nie ma monitoringu, który mógłby pomóc w ustaleniu okoliczności.

Również bliscy dziewczyny poszukiwali świadków zdarzenia na portalach społecznościowych. To właśnie do nich zgłosił się znajomy, który zapisał numer rejestracyjny pojazdu. Policjanci pojechali do kierującej, która potwierdziła całe zdarzenie. Była to 24-letnia mieszkanka powiatu tomaszowskiego. Wyjaśniła funkcjonariuszom, że do potrącenia doszło z uwagi na śliską nawierzchnię, gdyż nie zdążyła wyhamować.

Kwalifikacja zdarzenia zależna będzie od obrażeń ciała jakie nastolatka odniosła w wyniku potrącenia. Jeżeli biegły stwierdzi, że obrażenia są poniżej dni 7, to sprawa trafi do sądu, gdzie zgodnie z nowymi przepisami kierującej grozi kara nawet do 3.000 złotych. Natomiast jeżeli będą to obrażenia powyżej dni 7, to mieszkanka powiatu tomaszowskiego usłyszy zarzut przestępstwa spowodowania wypadku, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu, albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu lub wchodzącemu na to przejście.

Jak prawidłowo zachować się podczas zdarzenia drogowego:

WYPADEK DROGOWY (są zabici lub ranni)

 • zabezpiecz miejsce zdarzenia
 • nie usuwaj żadnego z pojazdów z miejsca zdarzenia, nie przemieszczaj ich
 • oceń liczbę osób rannych i ich obrażenia
 • wezwij służby ratownicze i Policję
 • udziel pierwszej pomocy poszkodowanym
 • pozostań na miejscu wypadku do przyjazdu Policji

KOLIZJA DROGOWA  (nie ma osób zabitych i rannych)

 • Zabezpiecz miejsce zdarzenia, np. trójkąt ostrzegawczy.
 • Usuń pojazd (y) z miejsca zdarzenia, jeśli stoi w takim miejscu, że mogą zagrażać bezpieczeństwu w ruchu lub ruch ten utrudniać.
 • Jeżeli nie ma wątpliwości co do sprawcy, możesz nie wzywać Policji. Wezwij Policję zawsze, gdy zachodzi podejrzenie, że jeden z kierowców jest nietrzeźwy.
 • Na żądanie innej osoby uczestniczącej w zdarzeniu podaj jej swoje dane personalne, dane właściciela pojazdu i ubezpieczyciela, z którym zawarta jest umowa ubezpieczenia OC.
 • Jeśli na miejscu nie było Policji to sprawca może sporządź oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które stanie się później podstawą do dochodzenia roszczeń z polisy OC przez poszkodowanego. Można użyć gotowego formularza lub sporządź je samemu. W takim przypadku pamiętać należy, że w oświadczeniu należy zamieścić: dane osób uczestniczących w zdarzeniu, dane pojazdów, nazwę ubezpieczyciela oraz pełny nr polisy OC i okres jej obowiązywania, szczegółowy opis przebiegu zdarzenia, opis uszkodzeń pojazdów.
 • O ile to możliwe wykonaj za pomocą telefonu komórkowego kilka zdjęć miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów.

Źródło: KPP Rawa Mazowiecka.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz