Powiat rawski obiecuje pomoc, a rawski ratusz uruchamia specjalną linię telefoniczną dla mieszkańców chcących przyjąć potencjalnych uchodźców z Ukrainy

erawaPowiat
fot. pixabay.com
komentarzy

Atak Rosji na Ukrainę wstrząsnął światem. Samorządy w powiecie rawskim głośno mówią o chęci niesienia pomocy sąsiadom zza wschodniej granicy. 

W czwartek (24.02) Rada Powiatu Rawskiego zgromadziła się na sesji nadzwyczajnej, aby podjąć stanowisko w sprawie sytuacji na Ukrainie i zapewnić, że uchodźcy znajdą na terenie naszego powiatu schronienie. W uchwale czytamy:
Rada Powiatu Rawskiego z wielkim niepokojem przyjęła informację o agresji Rosji przeciw Ukrainie. Wyrażamy nadzieję, że władze Federacji Rosyjskiej szanując zawarte umowy międzynarodowe, zasady współpracy, wytyczone przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wycofają swoje wojska z terytorium Ukrainy i zaniechają działań, wiodących do podważenia, suwerenności oraz naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy.

Wyrażamy naszą solidarność deklarując wszelką możliwą pomoc dla dotkniętych wojną mieszkańców Ukrainy, w tym przebywających i pracujących na naszym terenie oraz ich rodzin, zarówno humanitarną, jak i w innych koniecznych formach.

Uchodźcy z ogarniętych działaniami zbrojnymi terenów naszego wschodniego sąsiada będą mogli znaleźć schronienie na terenie powiatu rawskiego.

Jutro (25.02) z samego rana w Starostwie Powiatowym zbierze się sztab kryzysowy, na którym ustalone zostanie, w jaki sposób faktycznie, nie tylko powiat, ale i wszystkie gminy, są w stanie pomóc mieszkańcom Ukrainy. 

Bierny nie jest także rawski ratusz.
– Jako miasto nie posiadamy swoich lokali na taką okoliczność, jednak w razie potrzeby będziemy uruchamiać hotele i apelować do mieszkańców o przyjmowanie osób uciekających z Ukrainy. Jako naród zawsze mówiliśmy o sobie, że jesteśmy otwarci i pomocni, teraz ktoś może powiedzieć „sprawdzam”, a my mamy szansę pokazać, czy rzeczywiście chcemy pomóc, gdy jest taka konieczność – mówi Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej. 

W Urzędzie Miasta już uruchomiono specjalny numer telefonu –> 785 555 410, pod którym będą przyjmowane zgłoszenia osób mogących przyjąć potencjalnych uchodźców. Ratusz ma skoordynować dalsze działania pomocowe, w zależności od rozwoju sytuacji.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz