Powiat rawski w obliczu wirusa grypy typu A i koronawirusa. W Rawie zebrał się sztab kryzysowy

erawaPowiat
komentarzy

Uczestnicy sztabu kryzysowego w rawskim Starostwie Powiatowym obradowali nad procedurami i schematami postępowania. 

Dotychczas w kraju nie zdiagnozowano ani jednego przypadku koronawirusa, mimo to, ilość osób mających objawy przypominające tę niebezpieczną chorobę, niewątpliwie wzbudza niepokój. 
– Mamy do czynienia z pandemią, czyli epidemią, która rozprzestrzenia się na kilka kontynentów – mówił podczas wtorkowego (3.03) sztabu kryzysowego Krzysztof Jasiński, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej – Jesteśmy otoczeni przez wirus, u sąsiadów już jest, Polska w pewnym sensie, póki co, jest zieloną wyspą. 

I choć w Rawie Mazowieckiej diagnozowano kilka osób pod kątem głośnego w ostatnich czasach koronawirusa, na szczęście podejrzenia się nie potwierdziły. Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Zespół Zarządzania Kryzysowego obradowały jednak, aby jak najskuteczniej wprowadzić profilaktykę przeciwwirusową. 

Bo problemem jak na razie nie jest koronawirus, a grypa typu A. To właśnie z powodu powikłań pogrypowych w ostatnich dniach zmarła uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Rawie. 
– W przypadku grypy profilaktyka jest taka sama. Przede wszystkim higiena, mycie rąk, zachowanie bezpiecznej odległości od osób z objawami choroby, unikanie skupisk ludzi, a także szczepienia – dodał dyrektor Krzysztof Jasiński. 

W mieście już zostały podjęte działania mające na celu zwiększenie sterylności placówek opiekuńczo-oświatowych. Jak oficjalnie informuje burmistrz miasta Piotr Irla:
W związku z zaistniałą sytuacją, tj. licznymi zachorowaniami na grypę poleciłem dyrektorom szkół, przedszkoli i żłobka podjęcie działań profilaktycznych, mających ograniczyć do minimum możliwość rozprzestrzenienia się wirusa grypy. Należy zachować szczególną ostrożność oraz przestrzegać podstawowych zasad higieny z wykorzystaniem odpowiednich środków czystości. Ponadto istotna jest współpraca nauczycieli, wychowawców z rodzicami w zakresie przyprowadzania tylko zdrowych dzieci. We wszystkich placówkach oświatowo-wychowawczych, sukcesywnie, począwszy od dnia 1 marca 2020 roku wydałem dyspozycje do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń w celu eliminacji chorobotwórczych wirusów. Podejmowane działania profilaktyczne mają na celu zachowanie bezpieczeństwa przebywających w szkołach, przedszkolach i żłobku  podopiecznych oraz pracowników.

Także szpital w Rawie Mazowieckiej stara się przygotować do zwiększonej liczby zachorowań na grypę i ewentualnych przypadków koronawirusa. 
– Nie znaleźliśmy się na liście podstawowych szpitali w razie zachorowania na koronawirusa, nie posiadamy oddziału zakaźnego, ale z uwagi na oddział Gruźlicy i Chorób płuc dostaliśmy przykaz zabezpieczenia 17 łóżek – informuje dyrektor Szpitala św. Ducha w Rawie Małgorzata Leszczyńska. 

Pamiętajcie jeśli istnieje podejrzenie zakażeniem, ale nie ma jeszcze objawów, Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca pozostanie w domu. Należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa. Pod żadnym pozorem nie zgłaszaj się na SOR, czy też do przychodni. O swoim stanie zdrowia poinformuj telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (609 733 252), zadzwoń do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala (Skierniewice, Tomaszów) lub na specjalną całodobową infolinię NFZ, gdzie poinformują o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.  

Więcej zdjęć ze spotkania znajdziecie tutaj. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz