Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej zaczyna tętnić życiem. Wszystko za sprawą nowej dyrekcji oraz ciężkiej pracy pracowników

erawaKultura
Joanna Rolewska - nowy dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej
komentarzy

Oficjalne konto w mediach społecznościowych, nowy dział młodzieżowy oraz system biblioteczny MAK+, to niejedyne nowości w placówce. Pomimo pandemii, czuć powiew świeżości, a wszelkie zmiany widać gołym okiem.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej jest placówką sprawującą opiekę i nadzór merytoryczny nad siecią bibliotek samorządowych Rawy Mazowieckiej i powiatu rawskiego. Od blisko miesiąca pieczę nad placówką sprawuje Joanna Rolewska, która od początku swojej pracy postawiła na metamorfozę wizerunku biblioteki. 
– Zmieniło się dużo. Przede wszystkim oddzieliliśmy nieco powierzchnię, stworzyliśmy dział młodzieżowy, mamy kącik prasowy oraz komputerowy. Powstała niewielka sala konferencyjna. Myślę, że nabiera to wszystko smaku i wyrazu – komentuje Joanna Rolewska, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej. 

Biblioteka stawia na nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest możliwość dowozu książki do domu.
– Z racji tego, że jesteśmy w MAK-u, mamy możliwość internetowego zamówienia książki poprzez portal „szukam książki”. Tam wystarczy wpisać nazwę naszej biblioteki, a następnie autora lub tytuł. Jeżeli nie możemy zalogować się przez system, to wystarczy do nas zadzwonić. Wówczas dostarczamy książkę do domu na terenie Rawy Mazowieckiej – dodaje Joanna Rolewska. 

Media społecznościowe stały się nieodzownym elementem teraźniejszości, dlatego pracownicy stawiają na reklamę Facebook’ową. Na swoim profilu wciąż publikują nowinki oraz nowości książkowe. Jednocześnie zachęcają do aktywności i udziału w spotkaniach online z autorami. 

Pomysłów jest wiele, ale oczywiście każdy z nich wiąże się z ogromnym nakładem pracy. Mimo to, u pracowników placówki widać niekończący się zapał i entuzjazm.
– Aktualnie opracowujemy plan na tydzień bibliotek. Mamy nadzieję, że nas trochę rozmrożą do tego czasu. Wówczas spróbujemy zrzeszyć świat biblioteczny. Zależy mi, aby biblioteki w powiecie znały siebie nawzajem. Żebyśmy byli dobrą drużyną. Od maja rusza czytelnia letnia. Mamy grono czytelników, którzy ochoczo korzystają z naszego kącika prasowego. Siedzą u nas i czytają gazety. W związku z tym, że idzie lato, chcemy żeby wychodzili przed bibliotekę i czytali na świeżym powietrzu. W planach mamy zaaranżowanie miejsca przed placówką i ustawienie tam stolików wraz z krzesłami – komentuje dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej. 

Kolejnym celem stawianym sobie przez bibliotekę, jest namawianie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, jak również pomocy innym. Z racji tego, narodził się pomysł utworzenia klubu wolontariackiego.
– Chciałybyśmy, aby młodzież wyrwała korzenie, które zapuściła przy komputerach i przychodziła do nas. Nosimy się z zamiarem założenia klubu wolontariackiego. Osoby chętne zajmowałyby się, między innymi, dostarczaniem książek do czytelników. W zamian za to będą mogły liczyć na dodatkowe punkty na świadectwie szkolnym, które wliczają się podczas rekrutacji do szkół średnich – opowiada Joanna Rolewska. 

Biblioteka to miejsce z misją. Może do niej przyjść każdy, również ci, którzy potrzebują rozmowy.
– Nasze Panie mają niesamowity kontakt z czytelnikami. Jestem oczarowana jak podchodzą do każdej osoby. Do tego stopnia, że ci opowiadają o swoich perypetiach rodzinnych. Traktują nas jak członków swojej rodziny – puentuje Joanna Rolewska.

Placówka zaprasza w swoje progi od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 17:00. 
Więcej zdjęć z biblioteki znajdziecie w naszej galerii. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz