Powiatowa sesja z „podarkami”. Przekazane zostały nie tylko promesy na dotacje, ale i wzajemne lekcje dobrego wychowania

erawaPowiat
komentarzy

6 mln zł na zakup rezonansu magnetycznego, 1,225 na modernizację budynku stacji kolei oraz wymianę torów w ciągu zabytkowej linii kolejki wąskotorowej Rogów – Rawa Mazowiecka – Biała Rawska, ale też podręcznik savoir vivre… Takie dary wręczyli sobie samorządowcy.

Wymiana wspomnianych „podarków” miała miejsce podczas dzisiejszej (29.09) sesji Rady Powiatu Rawskiego. Jako pierwszy symboliczne tekturowe tablice, w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, wręczył radny Adrian Galach.

Najpierw na ręce starosty Józefa Matysiaka trafiła tablica z sumą okrągłych 6 mln zł, które mają zostać przeznaczone na zakup ultranowoczesnego rezonansu magnetycznego dla SPZOZ w Rawie Mazowieckiej. Środki fizycznie jeszcze nie trafiły do Szpitala św. Ducha. Jako kolejna z promes trafiła ta, przeznaczona na modernizację budynku stacji kolei oraz wymianę torów w ciągu zabytkowej linii kolejki wąskotorowej na kwotę 1,225 mln zł pochodzących z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. 

Starosta Józef Matysiak nie pozostał dłużny. Na ręce radnego Adriana Galacha złożył podręcznik savoir vivre. A wszystko z powodu konferencji, jaką tydzień temu (23.09) zorganizowało ugrupowanie Prawa i Sprawiedliwości na terenie rawskiego szpitala, bez poinformowania o nim gospodarzy. (Lokalnych redakcji również). 
— Jak się wchodzi do kogoś do domu to wypadałoby zapytać. (…) Sądziłem, że padnie słowo przepraszam w kierunku Pani Dyrektor Leszczyńskiej – mówił podczas sesji starosta Józef Matysiak. 

Finalnie zarówno książką, jak i argumentami kto i za co powinien przeprosić przerzucano się dość długo. Podręcznik dobrego wychowania radny PiS Stanisław Skoneczny zwrócił staroście, a dosadny komentarz padł z ust Adriana Galacha.
— Tę książkę oddamy panu staroście i chętnie odbierzemy, jak sam się pan z nią zapozna. Bo praca zaczyna się u podstaw – tłumaczył radny Galach nawiązując do niezaproszenia radnych PiS na otwarcie drogi, o której remont i dofinansowanie się starali. 

Ostatecznie dyrektor szpitala, za zachowanie radnych PiS, przeprosił starosta Matysiak. Adrian Galach natomiast wyliczył, że w latach rządów PiS (2015-2023) do szpitala trafiło 38,813 mln zł i spuentował, iż jeśli kogoś to uraziło to przeprasza. 

Książka o dobrym wychowaniu niestety pozostała osamotniona. Do końca sesji nie zechciał jej zabrać żaden z samorządowców. O jej dalszy los napewno zapytamy.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz