Pożar szkoły na osiedlu Zamkowa Wola. Lokalne służby ratunkowe przećwiczyły swoje umiejętności podczas symulowanego zdarzenia…

erawaPowiat
komentarzy

Tylko ćwiczenie na pozór nieprzewidywalnych sytuacji, może sprawić, iż w chwil realnego zagrożenia pojawi się niezbędna i pozytywna rutyna. To jedna z idei jakie przyświecają organizacji corocznych zgrywających ćwiczeń służb ratunkowych w Rawie Mazowieckiej. W tym roku obiektem, na którym przeprowadzono symulację możliwego zdarzenia był kompleks szkół na osiedlu Zamkowa Wola w Rawie Mazowieckiej.

Jak co roku, scenariusz ćwiczeń opracowany był w najdrobniejszych szczegółach, a jego fabuła pozwoliła na zaangażowanie wszystkich służb i dokładne poznanie specyfiki obiektu. Według planu symulacji, pożar wybuchł na dachu szkoły, gdzie uwięziony został jeden z robotników remontujących dach. Wezwani do zdarzenia strażacy musieli nie tylko ugasić rozprzestrzeniające się płomienie, ale również ewakuować robotnika, który znajdował się na dachu. Równocześnie prowadzona była skomplikowana ewakuacja uczniów oraz nauczycieli. W tę historię wplecione zostały również inne poboczne wątki. O tym jak wyglądał przebieg akcji opowiadał nam Marcin Szymański z PSP w Rawie Mazowieckiej.

Posłuchaj wypowiedzi strażaka:
[audio: http://www.erawa.pl/wp-content/audio/szymanski.mp3]

Zagrożenie, które wystąpiłoby przy takim zdarzeniu było powodem zaangażowania w akcję wszystkich lokalnych służb. Na miejscu pojawili się nie tylko strażacy z PSP, ale również OSP, pogotowie i Policja, która zabezpieczała miejsce zdarzenia. Przećwiczenie procedur związanych z bezpośrednią współpracą między jednostkami również ma ogromne znaczenie. Wypracowane standardy działań przydają się na co dzień, podczas wielu akcji ratunkowych.

Ćwiczenia o tak szerokim zakresie organizowane są niestety tylko raz do roku, głównie ze względu na niemałe koszty przedsięwzięcia.
– To są zawsze jakieś wydatki. Chociażby te poniesione przez OSP, które są finansowane przez gminy. Nie ma środków na częstsze ćwiczenia – dodaje Marcin Szymański z PSP w Rawie Mazowieckiej.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz