Pracowity weekend dla strażaków w powiecie rawskim. Mundurowi odnotowali aż dwa pożary.

erawaPowiat
komentarzy

Miniony weekend nie należał do spokojnych w powiecie rawskim. Strażacka pomoc okazała się niezbędna w Rawie Mazowieckiej, Orlej Górze i Podskarbicach Szlacheckich. W zdarzeniach na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał. 

Pierwsze z poważniejszych zgłoszeń miało miejsce w sobotę (6.10) po godzinie 17:00. W Rawie Mazowieckiej na Placu Piłsudskiego zauważono zadymienie na klatce schodowej w budynku wielorodzinnym. Ze względu na wystąpienie dużego zagrożenia dla mieszkańców kamienicy niezwłocznie zadysponowano 2 zastępy z JRG w Rawie Mazowieckiej w tym podnośnik hydrauliczny, 2 zastępy z OSP KSRG Rawa Mazowiecka i Cielądz. 
– Po dojeździe okazało się, że zadymienie spowodowane było pozostawioną na kuchni potrawą. Znajdowała się ona w zamkniętym mieszkaniu. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, otworzyli mieszkanie, w którym nikt nie przebywał, po czym przewietrzyli zarówno mieszkanie, jak i klatkę schodową. Podczas działań używali kamery termowizyjnej oraz miernika wielogazowego – mówi kpt. Konrad Krupa, oficer prasowy PSP w Rawie Mazowieckiej. 

Pomocy potrzebowała również jedna z mieszkanek budynku, która zasłabła pod wpływem zdarzenia. Mundurowi udzielili jej wsparcia psychicznego i podali tlen. Na szczęście nie trzeba było wzywać karetki. 

Kolejne niebezpieczne zdarzenie miało miejsce kolejnego dnia, a więc w niedzielę (7.10) około godziny 9:20 w Orlej Górze w gminie Biała Rawska. Ponownie doszło tam do pożaru. Tym razem płomienie pojawiły się na instalacji elektrycznej na zewnątrz budynku jednorodzinnego. Pożar jednak udało się ugasić właścicielowi przy użyciu  gaśnicy proszkowej oraz piasku jeszcze przed przybyciem zastępów straży pożarnej. 

Do Orlej Góry zadysponowano 2 zastępy z JRG w Rawie Mazowieckiej w tym podnośnik hydrauliczny, 2 zastępy z OSP KSRG Biała Rawska, 1 zastęp z OSP KSRG Chodnów, na miejscu pojawiło się także Pogotowie Energetyczne. Jak informuje straż pożarna, przyczyną tego pożaru było prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej. 

Ostatnia z weekendowych interwencji konieczna była po godzinie 18:00 w miejscowości Podskarbice Szlacheckie w gminie Regnów. Strażacy udali się do pożaru w pomieszczeniu gospodarczo-mieszkalnym. 
– Okazało się, że doszło do pożaru przedmiotów w pobliżu urządzenia grzewczego – piecyka. Pożar został jednak szybko ugaszony przez właściciela przy użyciu wody z węża ogrodowego przed przybyciem zastępów straży pożarnej – dodaje kpt. Konrad Krupa. 

Również i w tym przypadku konieczne było udzielenie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Właściciel posesji otrzymał wsparcie psychiczne, strażacy przebadali go również na obecność tlenku węgla w wydychanym powietrzu specjalnym urządzeniem ToxCo. Później przekazali go Zespołowi Ratownictwa Medycznego, jednak mężczyzna odmówił hospitalizacji. 

Do blisko godzinnej akcji zadysponowano: 2 zastępy z JRG w Rawie Mazowieckiej w tym podnośnik hydrauliczny, 4 zastępy z OSP KSRG Rawa Mazowiecka, Cielądz, Biała Rawska, Kurzeszyn. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz