Przed nimi najbardziej traumatyczna noc w roku. Mowa o zwierzętach, które wyjątkowo negatywnie reagują na wystrzałową stronę Sylwestra…

erawaMagazyn
fot.sxc.hu
komentarzy

„Nie strzelam w Sylwestra” – do tego coraz częściej zachęcają miłośnicy zwierząt. Huk wystrzelanych petard i fajerwerków jest wyjątkowo szkodliwy chociażby dla naszych domowych pupili. Warto przygotować się do jutrzejszego wystrzałowego wieczoru i zadbać o to, by zwierzaki przeżyły ostatnią noc w roku w jak najmniejszym stresie.

fot. Podobnie jak w poprzednim roku informacyjną akcję przygotowało stowarzyszenie Empatia.

fot. Podobnie jak w poprzednim roku informacyjną akcję przygotowało Stowarzyszenie Empatia.

Specjaliści kwitują krótko, sylwestrowy hałas potrafi naszym psom i kotom sprawiać fizyczny ból. Zwierzęta na takie niekontrolowane warunki reagują ogromnym niepokojem. Aby zniwelować skutki niespokojnej nocy, warto w czasie hałasu być blisko zwierzaka. Dobrym pomysłem jest intensywna zabawa, która odwróci uwagę czworonoga od tego, co dzieje się za oknem. Szczególnie problematyczne sytuacje pojawiają się wtedy, gdy właściciele psa lub kota, w planach mają wyjście na sylwestrową zabawę. Zwierzęta nie powinny wtedy same zostawać w domu.|
– To jest duży problem. Najlepiej oddać zwierzaka do osób zaprzyjaźnionych. Ta osoba go pocieszy, uspokoi, pogłaszcze i zapewni mu jakieś poczucie bezpieczeństwa – mówi Ireneusz Jędrzejczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawie Mazowieckiej.

Jak radzi nasz rozmówca, rozwiązaniem może być również podanie zwierzakom delikatnych środków uspokajających, jednak w tym przypadku warto zachować szczególną ostrożność.
– Drobne środki uspokajające, nawet takie ziołowe preparaty, których człowiek używa (…) również to uspokoi, wyciszy zwierze (…) Nie trzeba takich środków przedawkowywać, trzeba przede wszystkim przeliczać mniej więcej dawkę, na wagę zwierzęcia – dodaje weterynarz. Najlepszą opcją przy próbie podawania medycznych preparatów byłaby jednak wcześniejsza konsultacja ze specjalistą.

Posłuchaj całej wypowiedzi powiatowego lekarza weterynarii.
[audio: http://www.erawa.pl/wp-content/audio/zwierzeta_w_sylwestra.mp3]

W Internecie, podobnie jak w latach poprzednich, pojawiła się facebook’owa akcja zachęcająca do zrezygnowania z głośnego witania Nowego Roku. Stowarzyszenie Empatia, pod wydarzeniem „Nie strzelam w Sylwestra 2013/2014”, zebrało już ponad 28 tysięcy kliknięć (więcej o akcji przeczytasz tutaj).

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz