„Przejęliśmy wielopokoleniową sztafetę”. Rawski szpital oficjalnie w rozbudowie

erawaPowiat, Rawa Mazowiecka
komentarzy
17 milionów 610 tysięcy złotych – tyle szacunkowo kosztować ma rozbudowa szpitala w Rawie Mazowieckiej. Podpisano i wmurowano akt erekcyjny. 

W miniony poniedziałek (6.12) na terenie Szpitala św. Ducha odbyło się kameralne, ale ważne wydarzenie. Podczas uroczystości podpisano i wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowego Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii wraz z wyposażeniem.

W nowym pawilonie mają znaleźć się trzy sale operacyjne: chirurgiczna, położniczo-ginekologiczna oraz ortopedyczna. Ta ostatnia wyposażona zostanie w wydzieloną salę dla nowoczesnego aparatu RTG typu ramię C, dzięki któremu chirurg może na bieżąco ocenić, czy operacja ortopedyczna przyniosła oczekiwane rezultaty. Ponadto w dobudowanym skrzydle zaprojektowano salę wybudzeń po operacjach, izolatkę oraz sterylizatornię dla całego szpitala.

Zgodnie z umową, którą Starostwo Powiatowe podpisało z wykonawcą w maju bieżącego roku, jest to inwestycja „pod klucz”. Nowe skrzydło szpitala zostanie więc nie tylko zbudowane, ale także w pełni wyposażone. Planuje się, że nowy blok operacyjny przyjmie pierwszych pacjentów w przyszłym roku, bo budowa ma zakończyć się do 10 listopada 2022 roku.
– W związku z tym, iż weszły wymogi, rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 marca 2019 roku w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność medyczną, konieczna była budowa nowego bloku operacyjnego. Te dotychczasowe remonty, to klejenie do niczego by nie prowadziło. Podjęliśmy, jako władze powiatu, decyzję, iż konieczna jest rozbudowa – mówił podczas uroczystości Starosta Rawski Józef Matysiak. – Szpital św. Ducha w Rawie Mazowieckiej ma wielowiekową tradycję. Pierwsze wzmianki o jego powstaniu pochodzą z 1374 roku. Pierwotnie był tu szpital prepozyturalny posiadający dom, w którym mieszkali ubodzy i chorzy oraz własny kościół szpitalny.

Środki na tę dużą inwestycję pochodzą z budżetów wszystkich samorządów powiatu rawskiego. Uzależnioną od ilości mieszkańców poszczególnej jednostki samorządowej, czyli 100 zł od osoby. 

* Powiat Rawski – 12 801 800 zł, w tym uzyskane dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 9 000 000 zł;
* Miasto Rawa Mazowiecka – 1 698 000 zł;
* Gmina Biała Rawska – 1 121 300 zł;
* Gmina Rawa Mazowiecka – 871 000 zł;
* Gmina Sadkowice – 539 000 zł;
* Gmina Cielądz – 398 000 zł;

* Gmina Regnów – 179 800 zł.

W poniedziałkowej uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, Wicewojewoda Łódzki, przedstawiciel Marszałka Województwa Łódzkiego, Dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego, samorządowcy z terenu powiatu oraz zaproszeni goście.

Więcej zdjęć z poniedziałkowego wmurowania aktu erekcyjnego znajdziecie w naszej galerii. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz