Odwołane imprezy kulturalne, sportowe, przesunięte inwestycje. Rawa Mazowiecka już teraz stawia czoła skutkom epidemii

erawaMiasto
komentarzy

Nie tylko Dni Rawy Mazowieckiej, ale i szereg innych wydarzeń w tym roku się nie odbędzie. Miasto szykuje się również do zmian w budżecie i realizacji tylko tych najważniejszych inwestycji. 

Sytuacja epidemiologiczna w kraju zmusza samorządy do podjęcia radykalnych kroków. Wśród nich chociażby rezygnacja z wielu wydarzeń, które niezmiennie pojawiały się w kalendarzu miasta. 
– W chwili obecnej musieliśmy podjąć decyzję o odwołaniu nie tylko Dni Rawy, ale i innych imprez kulturalnych i sportowych – mówi burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla. – Sądzę, że konieczne będzie odwołanie wszystkich wydarzeń do sierpnia. Pod znakiem zapytania stoi również Rodzinny Rajd Rowerowy, ale mamy jeszcze trochę czasu na zastanowienie – dodaje burmistrz. 

Niestety nie tylko takie sprawy zaprzątają głowę urzędnikom. Prawdziwym wyzwaniem będzie realizacja tegorocznego budżetu, a co za tym idzie wykonania zaplanowanych inwestycji. 
– Mamy obawy co do wykonania budżetu. Staram się wprowadzać oszczędności w wydatkach bieżących i inwestycjach. Są przed nami zadania, które musimy zrealizować, bo już są rozpoczęte – kontynuuje Piotr Irla. 

Chodzi przede wszystkim o rewitalizację, na której realizację umowa została podpisana. I choć teren jeszcze nie został przekazany, wykonawca przygotowuje się do wejścia i rozpoczęcia okrojonych działań. Podobnie, czyli w zwolnionym tempie, małymi etapami, przeprowadzona ma zostać przebudowa ulicy Sobieskiego. Wszystko po to, aby w razie kolejnych obostrzeń związanych z epidemią, nie pozostawiać dużych, otwartych frontów robót. 

Najmniej zagrożona jest budowa ścieżki rowerowej mającej połączyć Zalew Tatar z Osiedlem Zamkowa Wola. Tu lada moment, w oddaleniu od centrum miasta ma być planowo przeprowadzona ta, tak długo oczekiwana inwestycja. 

Jednak nie wszystkie planowane zadania zostaną zrealizowane. Pod znakiem zapytania stoi na przykład remont Hali Tatar, na który złożony został wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych, czy remont boiska przy Szkole Podstawowej nr 4. 
– W przypadku Hali Tatar czekamy na rozwój sytuacji, jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, przeanalizujemy aktualną sytuację finansową miasta i sprawdzimy czy możemy pozwolić sobie na to zadanie. Natomiast jeśli chodzi o boisko, to brak dofinansowania zmusi nas do odsunięcia tej inwestycji w czasie – tłumaczy burmistrz. 

Przyczyną podjętych działań są oczywiście finanse. Samorząd przewiduje bowiem, że dochody własne będą niższe niż przewidywane. 

Kolejne zmiany nastąpiły także w samym budynku ratusza. Od dziś (30.03) urzędnicy podzieleni zostali na dwa zespoły. W ciągu tygodnia jeden z nich pracuje w budynku urzędu, a drugi zdalnie z domów. W kolejnym tygodniu następuje zmiana. Zabieg ten, w razie zachorowania któregoś z pracowników, ma zminimalizować unieruchomienie pracy ratusza. 

Przypominamy również o zasadach korzystania z usług magistratu. Wskazówki znajdziecie –> tutaj

Jeśli natomiast potrzebujecie pomocy w zakupie leków, bądź innych niezbędnych artykułów – w Urzędzie Miasta funkcjonuje numer alarmowy –> 785 555 410.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz