Radni Rady Miasta Rawa Mazowiecka przyjęli budżet na 2020 rok. Finansowy plan, po dyskusji, został przyjęty większością głosów. Najważniejsza w roku uchwała zakłada dochody miasta na poziomie blisko 105 milionów złotych, wydatki oscylujące w granicach 113 milionów oraz ponad 8 milionów złotych deficytu. Budżetowa dziura zostanie pokryta środkami z kredytów, pożyczek oraz przychodami z emisji obligacji komunalnych.
10 głosów za i 4 wstrzymujące się – z takim wynikiem głosowania przyjęto wczoraj (30.01) budżet Rawy złożony w projekcie burmistrza Piotra Irli. Najmniej z przedstawionego budżetu, a zwłaszcza przedłożonych zadań inwestycyjnych, zadowolona była opozycja. Co radni wyraźnie zaznaczyli w dyskusji prowadzonej podczas sesji.
– My podjęte działania będziemy wspierać, ale z zadań, które proponowaliśmy w ubiegłym roku niewiele zostało wykonane. Dlatego też ponowiliśmy je w tym roku, jednak znów nie spotkały się z uznaniem. Mowa tu chociażby o budowie oświetlenia ulicy Dolnej, budowie chodnika od ul. Korczaka do ul. Katowickiej, czy chociażby poprawie i rozbudowie bazy oświatowej i sportowej miasta i chodzi tu oczywiście o salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 2 i budowie bieżni lekkoatletycznej – wymieniał podczas obrad radny Leszek Jarosiński.
–> Sprawdźcie jakie jeszcze inwestycje proponowali radni Klubu „Prawa i Sprawiedliwości”.
Na zarzuty opozycyjnych radnych odpowiedział oczywiście burmistrz Piotr Irla. Tłumacząc, że nie wszystkie proponowane zadania da się zrealizować jednocześnie, ponieważ budżet jest ograniczony, a w bieżącym składzie prace trwają dopiero rok.
– Wydaje mi się, że jest to budżet szyty na miarę możliwości naszego miasta, a jednocześnie dość ambitny, bo tych inwestycji, mimo wielu potrzeb, jest sporo (…). Jeśli byłyby środki odpowiedniej wielkości to moglibyśmy pozwolić sobie chociażby na poprawę bazy oświatowo-sportowej – tłumaczył punkt po punkcie burmistrz Rawy Piotr Irla.
–> Jeśli chcecie wysłuchać całej dyskusji zapraszamy Was do obejrzenia relacji z sesji.
Finalnie budżet na bieżący rok został uchwalony, a w zadaniach przyjętych do realizacji znalazły się między innymi budowa ścieżki rowerowej, budowa drugiego bloku socjalnego, przebudowa targowiska miejskiego, czy rewitalizacja Rawy.
Z resztą sprawdźcie sami:
I. TRANSPORT I ŁĄCZNOŚĆ:
1. Przebudowa ulicy Sobieskiego – 1,7 mln zł
2. Budowa ścieżki rowerowej – 1,45 mln zł
3. Oświetlenie ulicy Kazimierza Wielkiego – 50 tys. zł
4. Oświetlenie drogi eksploatacyjnej wokół zalewu – 400 tys. zł
5. Remont ul.Polnej od ul. Niepodległości do ul. Konstytucji 3 Maja – 450 tys. zł
6. Remont chodnika ul. Jeżowska – 100 tys. zł.
II. GOSPODARKA MIESZKANIOWA:
1. Zakup gruntów w zasoby komunalne – 200 tys. zł
2. Budowa wielorodzinnego socjalnego budynku mieszkalnego w Rawie Mazowieckiej przy ulicy Mszczonowskiej – budynek B – 2,15 mln zł
III. ADMINISTRACJA PUBLICZNA:
1. Remont Sali ślubów w budynku Urzędu Miasta Pl. Piłsudskiego 5 – 100 tys. zł
2. Wymiana pieca co w budynku Urzędu Miasta – 25 tys. zł
3. „rawski eUrząd – wdrożenie elektronicznych usług w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka” – 540 tys. zł
4. Opracowanie koncepcji remontu i przebudowy budynku Piłsudskiego 4 – 70 tys. zł
IV. OŚWIATA I WYCHOWANIE:
1. Rewitalizacja boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 4 – 400 tys. zł
V. OCHRONA ZDROWIA:
1. Zakup sprzętu medycznego – 100 tys. zł
VI. GOSPODARKA KOMUNALNA:
1. Przebudowa targowiska miejskiego przy ulicy Mickiewicza – 1,93 mln zł
2. Przygotowanie aplikacji na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła – 50 tys. zł
3. Retencjonowania wód opadowych – dotacja celowa dla mieszkańców Rawy Mazowieckiej na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych – 100 tys. zł
VII. KULTURA I OCHRONA DZIEDZICTWA NARODOWEGO:
1. Wymiana palnika i budowa instalacji gazowej w kotłowni budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Wyszyńskiego – 40 tys. zł
2. Rewitalizacja miasta Rawa Mazowiecka – 12,51 mln zł
VIII. KULTURA FIZYCZNA:
1. Przygotowanie dokumentów i przeprowadzenie procedury uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektowanego połączenia zbiorników „TATAR – DOLNA” – 110 tys. zł
2. Opracowanie dokumentacji technicznej połączenia zbiorników „DOLNA” i „TATAR” w Rawie Mazowieckiej – 20 tys. zł
3. Termomodernizacja budynku hali sportowej Tatar – 410 tys. zł
4. Budowa oświetlenia boiska stadionu miejskiego przy ul. Zamkowa. Zadanie wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego „Światło mam lepiej gram” – 105 tys. zł.
Więcej zdjęć z sesji Rady Miasta znajdziecie tutaj.