Rawa na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Wszystkich mieszkańców naszego miasta zapraszamy do licznego uczestnictwa w uroczystych obchodach.

erawaMiasto
komentarzy

To już 100 lat od dnia kiedy Polska odzyskała Niepodległość. W uroczyste obchody tego święta włącza się również Rawa Mazowiecka. Program wydarzeń z okazji rocznicy jest naprawdę bogaty. 

Wyjątkowe Święto zasługuje na równie wyjątkową oprawę. Dlatego też w Rawie Mazowieckiej wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości trwać będą przez kilka dni. Poniżej prezentujemy szczegółowy harmonogram zbliżających się uroczystości. 

CZWARTEK (8.11) godz. 9:00

Rawskie obchody rozpocznie VII edycja Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Biało-Czerwone Nuty”, który odbędzie się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych wprowadzą wszystkich w podniosły nastrój najbliższych dni. 

PIĄTEK (9.11) godz. 9:00

W piątek odbędą się kolejne wydarzenia w rawskim MDKu – gala konkursu Rawa dla Niepodległej, podczas której wręczone zostaną nagrody, a także będzie można posłuchać koncertu laureatów Festiwalu „Biało-Czerwone Nuty”. 

SOBOTA (10.11) godz. 15:00

Tego dnia uroczystości rozpoczynamy w Muzeum Ziemi Rawskiej, gdzie odbędzie się kulminacja cyklu wydarzeń w ramach projektu „Rawa dla Niepodległej”. W sobotnie popołudnie zapraszamy Państwa na:
– otwarcie wystawy plenerowej pt. „Rawskie drogi do niepodległości”,
– promocję książki: wspomnień rawianki Zofii Lisickiej z czasów dwudziestolecia międzywojennego,
– koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Impresja”.

Również w sobotę w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury o godz. 18:00 będzie można wziąć udział w koncercie Śpiewamy Biało-Czerwonej, kiedy to nastąpi wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych. 

NIEDZIELA (11.11) godz. 10:00 

W 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości rozpoczynamy Mszą św. w  intencji Ojczyzny, która odbędzie się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Tuż po niej, na Placu Piłsudskiego odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca 100-lecie Odzyskania Niepodległości, wtedy też odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego i inne pieśni patriotyczne. 

Także w niedzielę rawskie dzieci zaprezentują swój występ 100 fletów na 100-lecie i zagrają utwór „Przybyli Ułani”. Miejskie obchody uświetni również Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej, która wykona kilka pieśni patriotycznych.

Po uroczystościach na Placu Piłsudskiego Skauci Europy przeprowadzą na terenie miasta grę uliczną – rekonstrukcję wydarzeń z 11 listopada 1918 roku – „Niepodległościowy happening w śródmieściu” (obszar rewitalizacji).

Harcerki i harcerze na początku wcielą się w postaci Polaków walczących w armii Cesarstwa Niemieckiego raz armii Imperium Rosyjskiego, by za chwilę tworzyć zręby Armii Polskiej, rozbrajając Niemców i poszukując zagubionych symboli narodowych – flagi, godła oraz hymnu. Podczas „rozbrajania żołnierzy niemieckich” będzie słychać odgłosy strzałów z kapiszonowców. Bazą dowództwa oddziałów polskich, szpitalem oraz więzieniem dla Niemców stanie się tego dnia rawski magistrat.

Wszystkich mieszkańców naszego miasta zapraszamy do licznego uczestnictwa w uroczystych obchodach. Niech nasza obecność będzie wyrazem pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz