Rawski szpital apeluje do gmin o pomoc. Placówka potrzebuje łóżek

erawaPowiat
komentarzy

Szpital św. Ducha musi wymienić co najmniej 60 łóżek. To koszt blisko 200 tysięcy złotych. Placówka nie jest w stanie sama udźwignąć takiego dużego wydatku. 

Pacjentami szpitala w Rawie Mazowieckiej są mieszkańcy wszystkich gmin leżących w powiecie rawskim. Tylko w 2019 roku szpital leczył aż 4285 osób, a w tym roku, pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, ta liczba będzie z pewnością podobna. Tymczasem łóżka, którymi dysponuje szpital są mocno wyeksploatowane, niektóre z nich liczą kilkadziesiąt lat.
– Staramy się pozyskiwać środki, które pomagają leczyć pacjentów z każdych możliwych źródeł – tłumaczy dyrektor szpitala w Rawie Mazowieckiej Małgorzata Leszczyńska – Dlatego zwróciłam się do wójtów i radnych poszczególnych gmin o wsparcie finansowe, które pozwoli na zakup nowych łóżek do oddziałów szpitalnych. Na dzień dzisiejszy potrzebujemy wymienić 60 łóżek. Koszt jednego łóżka z szafką to kwota około 4 – 5 tysięcy złotych, a cena jest uzależniona od tego, czy łóżko jest sterowane elektrycznie czy manualnie. Dla nas jest to bardzo duży wydatek, na który w obecnej chwili nie możemy sobie pozwolić, ale dzięki wsparciu samorządów z pewnością stanie się to możliwe. To, ile łóżek konkretnie uda nam się kupić, okaże się po zbiórce pieniędzy. Mamy nadzieję, że jak najwięcej.

W ubiegłym roku, dzięki środkom pozyskanym od poszczególnych gmin, szpital otrzymał niezbędny nowy sterylizator parowy, czyli autoklaw. Bardzo potrzebne wsparcie spłynęło wówczas również od Miasta Rawa Mazowiecka, które przekazało sprzęt do pracowni endoskopii, umożliwiający m.in. wczesne wykrywanie raka jelita grubego.: videogastroskop HD, videogastroskop nosowy, videokolonoskop HD, automatyczną myjnię endoskopową, ssak endoskopowy, monitor medyczny.

Jednocześnie lista tegorocznych zakupów i inwestycji jest również długa, to m.in. przejęcie laboratorium, zakup myjni do narzędzi na blok operacyjny (71 tys. zł), podpisanie umów na projekty unijne: teleopieka pacjenta oraz opieka długoterminowa (czas realizacji 3 lata, pozyskane środki to kwota 3 mln zł), program „Odważymy łódzkie” ( czas realizacji 2 lata, kwota 608 tys. zł), program badań przesiewowych raka jelita grubego (czas realizacji 2 lata, kwota przyznana to 1,16 mln zł), zakup stołów operacyjnych, remonty: łazienek w oddziale chirurgii i pediatrii, korytarza w oddziale chirurgii, oddziału wewnętrznego.
– Robimy wszystko z myślą o naszych pacjentach, aby trudny czas hospitalizacji mogli spędzić w przyjemnych, odremontowanych pomieszczeniach zaopatrzonych w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną – dodaje dyrektor Leszczyńska – Zakup nowych łóżek znacznie poprawiłby komfort pobytu w naszym szpitalu. Liczę na wsparcie gmin, ponieważ my każdego dnia pracujemy dla mieszkańców wszystkich tutejszych gmin. Jestem pewna, że wspólnie nam się uda.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz