Rawski szpital podsumowuje miniony rok. W tym roku przyjął 4285 pacjentów

erawaPowiat
komentarzy

Dwie nowe poradnie, rozszerzenie zakresu usług medycznych, nowy specjalistyczny sprzęt, odnowione sale i łazienki. Ubiegły – 2019 rok w Szpitalu im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej stał pod znakiem inwestycji i rozwoju.

To był pierwszy pełny rok po powrocie placówki pod skrzydła samorządu. Dlatego warto uważnie przyjrzeć się przedstawionym danym. 
– Nie ma co ukrywać, że – zwłaszcza pod względem finansowym – to był trudny rok, ponieważ wciąż ciągną się za nami nieuregulowane koszty poprzedniego właściciela placówki. Staramy się odzyskać te pieniądze sądownie. Ponadto mieliśmy też nadwykonania, o zwrot kosztów których dopiero teraz możemy zabiegać w NFZ. Nadwykonania świadczą tylko o potencjale placówki: możemy po prostu skutecznie leczyć więcej osób – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor szpitala w Rawie Mazowieckiej – Pomimo tego ani przez moment nie było żadnego problemu z bieżącą działalnością medyczną szpitala. Szpital warto rozwijać, aby mieszkańcy naszego powiatu leczyli się czy wykonywali badania tu na miejscu, a nie podróżowali w tym celu do innych miast np. na kolonoskopię, która jest dziś podstawowym badaniem po 50 roku życia. Podobną politykę rozwoju będziemy z pewnością prowadzić w tym roku.

Nowy sprzęt w szpitalu
Lista nowego sprzętu, który od 2019 służy ratowaniu zdrowia mieszkańców powiatu rawskiego, jest imponująca. To m.in. dwa gastroskopy, dwa kolonoskopy, laparoskop,  przenośny spirometr, aparat KTG, sonda do krioterapii ginekologicznej, myjnia do endoskopów, stacja uzdatniania wody do autoklawu oraz myjnia do narzędzi, lampa operacyjna, czy dwa wózeczki dla noworodków. Na oddział pediatryczny trafiły dwa nowe i przede wszystkim nowoczesne łóżka.

Z pozyskanych od poszczególnych gmin środków szpital otrzymał niezbędny w swojej pracy nowy sterylizator parowy (czyli autoklaw). Wyjątkowe i bardzo potrzebne wsparcie spłynęło również od Miasta Rawa Mazowiecka, które przekazało sprzęt do pracowni endoskopii, umożliwiający m.in. wczesne wykrywanie raka jelita grubego.: videogastroskop HD, videogastroskop nosowy, videokolonoskop HD, automatyczną myjnię endoskopową, ssak endoskopowy, monitor medyczny.

Wielkie serce dla szpitala
To nie wszystko. Wsparcie samorządu jest dla szpitala nieocenione, jednak najbardziej wzruszają „prezenty” nieoczekiwane.
I tak w 2019: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała szpitalowi aparat USG, pompy infuzyjne, lampy do fototerapii, wagi niemowlęce, lokalizator naczyń krwionośnych, bilirubinometr.
Wspaniały dar dotarł do placówki latem, kiedy słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Związku Emerytów i Rencistów z Białej Rawskiej podarowali 100 uszytych własnoręcznie poduszek.

Wielki prezent sprawili także sami mieszkańcy Rawy: właściciele firm, nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Pukininie i SP nr 2 i 4 w Rawie Mazowieckiej oraz rawianie: dzięki ich wsparciu i pracy szpital posiada przepiękną, kolorową świetlicę na pediatrii z telewizorem, mnóstwem książek i nowymi meblami.

Rok pod znakiem remontów
W 2019 roku ekipy remontowe prawie nie opuszczały szpitala. W SPZOZ są dzięki temu nowe toalety i łazienki. Ponadto wykonano remont gabinetu szczepień w przychodni POZ (gabinet pediatryczny), odnowiono korytarz główny w budynku szpitalnym (malowanie ścian i sufitów, montaż osłon na ściany w korytarzu głównym, nowe siedzenia dla pacjentów), odnowiono poradnię gruźlicy i chorób płuc, pomieszczenia na pralnię, gabinety na poradnię specjalistyczną, gabinet EKG, gabinety lekarskie, pomieszczenie apteki szpitalnej.

Oprócz tego wykonano remont dwóch pomieszczeń z przeznaczeniem na gabinet okulistyczny w POZ oraz od zera stworzono nowe pomieszczenie na odpady medyczne w Przychodni POZ.

Nowe poradnie, nowe badania, nowe usługi
Szpital otworzył dwie poradnie: ginekologiczno-położniczą i chirurgiczną.
W 2019 w poradni ortopedycznej rozszerzono usługi medyczne w zakresie urazów ręki o: leczenie powikłań pourazowych, schorzeń tkanki łącznej, zespołów uciskowych nerwów, powikłań po uszkodzeniu splotu ramiennego i nerwów obwodowych, leczenia operacyjnego reumatoidalnego zapalenia stawów ręki.

Od lipca pacjenci korzystają z USG dopplerowskiego naczyń szyjnych i naczyń kończyn dolnych.

Wczesną jesienią Przychodnia POZ szczepiła seniorów z Rawy w ramach sfinansowanego Urząd Miasta programu bezpłatnych szczepień profilaktycznych przeciwko grypie dedykowanym seniorom z Rawy.
Źródło: SPZOZ Szpital Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz