Rawski szpital z nowym blokiem operacyjnym. Inwestycja warta blisko 21 mln zł oddana do użytku

erawaMiasto
komentarzy

Historyczny moment w szpitalu św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. Za nami uroczyste oddanie Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii wraz z wyposażeniem.

W miniony piątek (24.03), po kilkunastu miesiącach od wbudowania aktu erekcyjnego, rawska placówka doczekała się zakończenia ogromnej inwestycji. W jej ramach wybudowany został nowy budynek dwukondygnacyjny, w którym zlokalizowano blok operacyjny – wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi i wymaganymi przepisami prawa. Dodatkowo przy bloku zlokalizowane zostało pomieszczenie do sterylizacji wyrobów medycznych oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OIT) – oddział 4 łóżkowy (w tym jedno przeznaczone jako izolatka). Powstał także łącznik ze starym budynkiem i łącznik z budynkiem oddziału wewnętrznego oraz dwupoziomowa winda do transportu pacjentów pomiędzy nowym budynkiem a budynkiem głównym).
– To historyczne osiągnięcie. Na ten blok, nowe skrzydło czekaliśmy od kilkudziesięciu lat. Teraz marzenie nas wszystkich się spełniło. Myślę, że blok operacyjny ruszy pod koniec kwietnia. Przed nami jeszcze sporo pracy, musimy przenieść wszystkie pozostałe sprzęty, jednorazówkę, pokoje lekarskie i pielęgniarskie. Nie zatrzymujemy się. Jesteśmy w stanie robić dużo więcej kontraktów i myślę, że nie skłamię, jeśli powiem, że o 10 mln zł rocznie więcej. Tylko potrzebujemy finansowania – tłumaczyła w dniu otwarcie dyrektor szpitala św. Ducha Małgorzata Leszczyńska. 

Przychylność Narodowego Funduszu Zdrowia, a także osiągnięcia szpitala można zauważyć również w liczbach.
– 2019 rok – wartość wszystkich kontraktów w tym szpitalu 15 mln 680 tys. zł. W tej chwili wartość kontraktu jest 35 mln – podsumował Dyrektor ŁOW NFZ Artur Olsiński.

Wartość uroczyście oddanej inwestycji to: 20 793 688,64 zł.
Środki na realizację pochodziły z budżetów samorządów powiatu rawskiego:
– Powiatu Rawskiego – 15 985 488,64 zł, w tym uzyskane dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 9 000 000 zł;
Urząd Miasta Rawa Mazowiecka – 1 698 000 zł;
– Gmina Biała Rawska – 1 121 300 zł;
Gmina Rawa Mazowiecka – 871 300 zł;
– Gmina Sadkowice– 539 800 zł;
Gmina Cielądz – 398 000 zł;
Gmina Regnów – 179 800 zł.

Jak zapewnia Mariusz Klincewicz, dyrektor medyczny rawskiego szpitala, o kadrę w nowym obiekcie nie ma co się obawiać.
– Tak naprawdę na chirurgii, jeśli mówimy o zabiegowych specjalnościach, zatrudniliśmy ostatnio trzech nowych chirurgów. Dodatkowo jesteśmy przed rozmową z kolejnym. Jeden z zatrudnionych ma specjalizację również z chirurgii onkologicznej, więc poszerzymy naszą działalność. Od kilku lat próbujemy podnieść chirurgię, jej jakość w naszym szpitalu, więc jeśli chodzi o chirurgię to tutaj w ogóle bym się nie obawiał. Oczywiście poszukujemy anestezjologów, którzy mają nam zabezpieczać OIOM i pracę na wszystkich trzech blokach, ale tak naprawdę mamy mnóstwo kolegów ortopedów, czy urologów, którzy z nami operują. Mamy też zapytania od lekarzy z Łodzi, Warszawy, czy nie możnaby u nas pracować. Z takim nowoczesnym blokiem łatwiej jest szukać specjalistów. Liczą się nie tylko zarobki, ale i komfort pracy. 

To jednak nie koniec. Zarówno dyrekcja szpitala, jak i starostwo powiatowe wciąż planują nowe działania. 
– Szpital jest zwymiarowany na potrzeby naszego powiatu, ale nikt nie zamyka dostępności do szpitala mieszkańcom większych miast. Cieszę się, że w ciągu tych kilkunastu miesięcy udało nam się oddać w pełni wyposażony, kompletny obiekt. To dopiero początek drogi. Obok jest już skończona pracownia rezonansu magnetycznego, brakuje nam 6 mln zł na wyposażenie jej, ale jestem przekonany, że uda nam się je pozyskać. Chcę podziękować samorządom z naszego powiatu, bo to jest nasze wspólne dzieło, przy wsparciu środków rządowych. Jesteśmy także w trakcie przetargu i mam nadzieję, że w ciągu najbliższych lat powstanie nowoczesny pawilon, gdzie przeniesiemy chirurgię, ginekologię, będzie pracownia endoskopii, chirurgia jednego dnia, a w zwolnionych pomieszczeniach znajdzie się geriatria i długoterminowa opieka lekarska – Starosta Rawski Józef Matysiak.

Więcej zdjęć z uroczystego oddania bloku znajdziecie w naszej galerii

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz