Rawskie osiedla monitorowane. Z inicjatywą wychodzi RTBS, który kamery zamontuje na swoich osiedlach…

erawaMiasto
komentarzy

Osiedla należące do Rawskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego będą monitorowane. Decyzja o założeniu kamer zapadła przede wszystkim ze względu na częste dewastacje bloków, chodzi tu głównie o niszczenie elewacji, drzwi, okien, czy klatek schodowych. Mieszkańcy zgodzili się na monitoring, tym bardziej, iż jego instalacja kalkuluje się lepiej niż ciągłe naprawy szkód wyrządzanych przez chuliganów.

fot. Na osiedlu Tomaszowska prawdopodobnie pojawi się 15 kamer.

TBS kamery monitorujące osiedla chce założyć na przełomie czerwca i lipca tego roku. Wspólnoty mieszkaniowe należące do towarzystwa postanowiły zadbać o swoje bezpieczeństwo i mienie.
– Mieszkańcy osiedli boją się informować Policję o aktach wandalizmu w momencie kiedy dochodzi do niszczenia klatek schodowych, podpalania śmietników, czy piwnic. Obawiają się młodzieży, która gdy tylko dowie się kto dokonał zgłoszenia, urządzi sobie małą wendetę – informuje Teresa Pietrzak, prezes TBS. Odwetem najczęściej jest rysowanie samochodów, rzucanie kamieniami w okna, czy wyzywanie osób starszych.

Teraz, gdy zapadła decyzja o powstaniu monitoringu, towarzystwo będzie szukać firmy, która przeprowadzi dokładną analizę finansową inwestycji. Wstępne szacunki zakładają, że na osiedlu np. przy ulicy Tomaszowskiej, należałoby założyć 15 kamer bezprzewodowych. Zakup jednego urządzenia to koszt około 2,5 tysiąca złotych. Mimo iż wydaje się być to kwota wysoka, łatwo ją przekalkulować. Jednorazowa naprawa drzwi do klatki to wydatek 400-500 zł, a rocznie trzeba ją powtarzać nawet kilkakrotnie.

– Myślę, że zainwestowanie w kamery jest dobrym pomysłem. Taka profilaktyka przyniesie efekt, ponieważ osoby dokonujące dewastacji będą przekazywały sobie wzajemnie, że tam to nie warto, bo się nagrywa – mówi Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Rawie mł. insp. Marek Grzegory.
Nagrania z kamer monitorujących osiedla mają nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, ale również w razie dewastacji, być niepodważalnym dowodem w sprawie.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz