Remont marzeń trwa. Strajkujący nauczyciele i wolontariusze remontują świetlicę oddziału pediatrycznego

erawaMiasto
komentarzy

Strajkujący nauczyciele i wolontariusze w roboczych ubraniach i ze szpachelkami w dłoniach. To niecodzienny widok jaki od wczoraj można zastać w rawskim Szpitalu św. Ducha. W Rawie Mazowieckiej trwa remont zapoczątkowany przez Stowarzyszenie Rawa i Przyjaciele. 

Powszechnie wiadomo, że szpital w Rawie nie jest w najlepszej finansowej kondycji. Członkowie Stowarzyszenia Rawa i Przyjaciele postanowili jednak podjąć rękawice i zamiast narzekać, wziąć się do pracy. Na społecznościowym portalu rzucili hasło: „Remontujemy świetlicę oddziału pediatrycznego” i lawina ruszyła. 

Okazało się, że w Rawie, ale i całym powiecie są ludzie gotowi nieść pomoc, którzy nie przypominają sobie o szpitalu tylko wtedy, gdy potrzebują jego pomocy. Pierwsi do harmonogramu prac zgłosili się nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Pukininie. 
– Zobaczyłam post i pomyślałam, że może się dołączymy. Zaproponowałam to nauczycielom strajkującym z mojej szkoły. Skoro ktoś potrzebuje pomocy, to nie muszą teraz siedzieć bezczynnie, bo ta bezczynność ich zabija, mogą pomóc. Zapytali mnie czy mogą dołączyć, mają moje pełne poparcie. W taki właśnie sposób pokazujemy, że jesteśmy ludźmi, społecznością i tylko wtedy mamy szansę być człowiekiem. Niejednokrotnie nam w szkole rodzice bezinteresownie pomagali, a tu jeśli rodzice są, to są z chorymi dziećmi. Gdy dzieci są zdrowe o szpitalu najczęściej zapominamy, a tego nie możemy robić – mówi Lilla Błaszczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pukininie. 

To właśnie nauczyciele SP z Pukinina rozpoczęli wczoraj (11.04) skrobanie ścian w świetlicy, później weszli wolontariusze, a dziś prace kontynuowali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Rawie.

Świetlica oddziału pediatrycznego ostatni raz remontowana była kilkanaście lat temu. Teraz mali pacjenci otrzymają kolorowe wnętrze, w którym zdecydowanie szybciej będą mogli wrócić do dobrej formy. 
– To będzie kolorowa sala, bajkowa. Wszystko będzie nowe, począwszy od ścian, przez meble, aż po telewizor. Wszystko to otrzymujemy od sponsorów, a my za każdą, nawet najmniejszą pomoc jesteśmy niezmiernie wdzięczni – relacjonuje doktor Małgorzata Rosiak-Kocik, ordynator pediatrii w rawskim szpitalu. 

W placówce oddział pediatryczny ma zakontraktowane 8 łóżek, jednak przyjęcia są sezonowe, zależne od zachorowań, potrzeb małych pacjentów. Oddział gwarantuje również rodzicowi możliwość przebywania w szpitalu wraz z dzieckiem. 
– To dla nas ważne, żeby rodzic mógł zabrać na świetlicę swoje dziecko, włączyć mu bajkę, pograć w gry lub ułożyć puzzle. Dzięki temu dzieci czują się tu bardziej jak w domu, są lepiej zaopiekowane, a i sami rodzice są spokojniejsi, bo maluchy szybciej wracają do zdrowia – dodaje dr. Rosiak-Kocik. 

I choć teraz mali pacjenci muszą pozostać w swoich salach, pomieszczenie świetlicy już niebawem nabierze bajkowych barw. 
– Razem ze Stowarzyszeniem postanowiliśmy pokolorować dzieciom świetlicę. Mam już doświadczenie w tego rodzaju projektach. Udało się ich już kilka zrealizować, a że jestem nowym obywatelem Rawy, pomyślałem, iż dlaczego nie. Inspirowaliśmy się bajkami, twórczością Disneya, taki był punkt wyjścia. Początkowo była burza myśli i pojawił się pomysł Myszki Miki, Kaczora Donalda, ale przecież Disney się prężnie rozwija i mamy bohaterów Madagaskaru. I właśnie takich bohaterów zaprosimy tutaj – opowiada Paweł Pacholec, twórca projektu jaki zostanie wymalowany.  

Stowarzyszenie już teraz zapowiada, że nie poprzestanie na świetlicy. Prowadzone są rozmowy o remoncie kolejno wszystkich sal na oddziale pediatrycznym. 
– Nie ustajemy w naszej pracy. Udało się już założyć klimatyzator, teraz chcemy zakończyć remont świetlicy. Cały czas potrzebujemy rąk do pracy, ale i innej pomocy. Tym bardziej, że tu jest do wyremontowania naprawdę sporo sal – dzieli się planami Mariusz Kozłowski ze Stowarzyszenia Rawa i Przyjaciele. 

Jeśli też chcecie pomóc odezwijcie się do Stowarzyszenia Rawa i Przyjaciele, to oni są pomysłodawcami i koordynatorem tego całego pozytywnego bałaganu w rawskim szpitalu. Wciąż trwa również zbiórka na zakup nowych łóżek na oddział pediatryczny, znajdziecie ją tutaj –> zrzutka.pl. Darowiznę można wpłacać też na konto Stowarzyszenia, m-bank 34 1140 2004 0000 3302 7839 8237. 

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz