Romantyczne popołudnie w Rawie Mazowieckiej. Rawianie zaczytali się w Mickiewiczu

erawaKultura
komentarzy

„Miej serce i patrzaj w serce!” – ten fragment ballady „Romantyczność” przyświecał Narodowemu Czytaniu w Rawie Mazowieckiej. Do wysłuchania wybranych utworów Adama Mickiewicza zachęcała Miejska Biblioteka Publiczna.

Lektura, jak co roku, wybrana została nieprzypadkowo. „Ballady i romanse” wydane zostały dokładnie 200 lat temu, a rok 1822 uznaje się za symboliczny początek epoki romantyzmu w Polsce.
– Wybraliśmy sześć utworów ze wspomnianego zbioru – mówi Zbigniew Pacho, dyrektor MBP w Rawie Mazowieckiej. – Do ich przeczytania zaprosiliśmy włodarzy miasta oraz naszych przyjaciół reprezentujących różne instytucje, organizacje i stowarzyszenia, łącznie blisko 20 osób.

W słoneczne sobotnie (3.09) południe ballady i romanse zabrzmiały w samym sercu Rawy Mazowieckiej – na Placu Piłsudskiego.
– Niespodziankę przygotowaliśmy także dla widzów i słuchaczy – dodaje dyrektor Pacho. – Wśród chętnych rozlosowaliśmy 9 egzemplarzy pięknie wydanego zbioru utworów Mickiewicza opatrzonych pamiątkową pieczęcią tegorocznej akcji.

Dziesiąta książka powędrowała do czytelnika, który udostępnił informację o planowanym wydarzeniu na wskazanym profilu społecznościowym.
– Gratulujemy wszystkim szczęśliwcom, wydanie jest tak piękne, że naprawdę warto je mieć w swojej biblioteczce – dodaje Zbigniew Pacho. – Cieszymy się, że akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wiele osób widząc, że coś dzieje się na placu, po prostu zatrzymywało się i słuchało czytających. Mamy nadzieję, że z roku na rok zainteresowanie taką formą promocji czytelnictwa będzie rosło.

Już wiadomo, że lekturą przyszłorocznej XII edycji Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Akcja odbędzie się w całej Polsce w pierwszą sobotę września.

Czytali (w kolejności):
– Amelia Antosik, Mateusz Szostek, Antonii Garbarz – Młodzieżowa Rada Miasta
– Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej z małżonką Ewą Irlą
– Artur Piotrowski, wiceburmistrz Rawy Mazowieckiej
– Dorota Męcina, kierownik Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka
– Dagmara Skopiak, dziennikarz Radia Victoria
– Zofia Winiarska, prezes Stowarzyszenia Rawski Uniwersytet Trzeciego Wieku
– Romuald Ptasiński, przedstawiciel Braci Herbowej Ziemi Rawskiej
– Teresa Cieciorek, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów
– Marcin Kalinowski, przedstawiciel Skautów Europy Hufiec Rawski
– Zofia Telus, inicjatorka akcji Narodowe Czytanie w Rawie Mazowieckiej
– Grzegorz Klimczak, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej
– Elżbieta Stąporek, reprezentantka Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rawskiej
– Wojciech Kubicki, prowadzący Kino Konesera przy Miejskim Domu Kultury
– Beata Sienkiewicz, Czytelniczka należąca do rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 4 w Rawie Mazowieckiej
– Elżbieta Brocka, Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach – rawska filia Biblioteki Pedagogicznej
– Katarzyna Kaczmarek, Czytelniczka należąca do rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, pedagog z Niepublicznego Integracyjnego Przedszkola EKOgroszki w Rawie Mazowieckiej.
Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz