Rusza Festiwal Myślenia Projektowego województwa łódzkiego. Przez tydzień mieszkańcy będą poznawać kreatywny potencjał regionu…

erawaMagazyn
komentarzy

Przez najbliższy tydzień w województwie łódzkim będzie trwał Festiwal Myślenia Projektowego. Organizatorzy projektu chcą zaangażować mieszkańców w życie całego regionu. Podczas festiwalu pokazane zostaną metody wprowadzania innowacyjnych pomysłów w życie oraz to, jak można zmieniać swoje otoczenie za pomocą akcji społeczno-kulturowych. 

Wszystko specjalnie dla mieszkańców województwa łódzkiego, aby zmieniać sposób myślenia, rozwijać świadomość, kreatywność i budować tożsamość lokalną. Organizator wydarzenia, a więc Urząd Marszałkowski chce pokazać potencjał regionu i to, że ma on jeszcze niezagospodarowaną przestrzeń do rozwoju. Stąd właśnie pomysł na Festiwal Myślenia Projektowego, który ma być swoistym narzędziem do efektywnego komunikowania się z mieszkańcami. Zgodnie z ideą design thinking, która przyświeca województwu, festiwal ma być długofalowym procesem, dzięki któremu finalnie ma nie tylko udać się poznać potrzeby mieszkańców łódzkiego, ale przede wszystkim, wprowadzić niezbędne zmiany.
– Festiwal Myślenia Projektowego jest inicjatywą, dzięki której udowodnimy, że stawiając w centrum uwagi człowieka i jego potrzeby, możemy, niekonwencjonalnymi i twórczymi metodami, je zaspokoić – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Mnogość wydarzeń organizowanych podczas Festiwalu Myślenia Projektowego to okazja, by każdy mógł poznać i polubić ideę design thinking. Cykl wydarzeń po raz kolejny wyjaśni sens myślenia projektowego oraz podsunie narzędzia i wdrożone już procesy poszukiwania odpowiedzi, z których można korzystać. Warsztaty, wystawy, debaty, czy inne punkty znajdujące się w programie festiwalu odkryją skuteczne sposoby rozwiązywania problemów, zainspirują do podejmowania wyzwań i wyjścia poza schematy. Główne wydarzenia festiwalowe odbywać się będą na terenie Widzewskiej Manufaktury (WiMy), Centrum Promocji Mody – klastra branży tekstylno-odzieżowej przy Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Previous Image
Next Image

info heading

info content



fot. lodzkie.pl

Myślenia projektowego trzeba uczyć się już od najmłodszych lat, dlatego podczas festiwalu przewidziano specjalne warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których zwrócona zostanie uwaga na konieczność kompleksowego podejścia do problemu, waga komunikowania się i umiejętność współpracy w grupie. Podjęty zostanie również temat szybkiego podejmowania decyzji i umiejętność zarządzania czasem. Podobnie skonstruowane mają być warsztaty przeznaczone dla dorosłych, jakie odbędą się w przestrzeniach Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Zespołowe rozwiązywanie problemów i tworzenie poprzez design thinking z pewnością nie będą już tajemnicą.

Mieszkańcy województwa łódzkiego będą mogli wziąć również udział w spotkaniu „PechaKuchaNight Łódź”, które z pewnością stanie się dobrą okazją do poznania ludzi twórczych, pokazania ciekawych projektów szerszej publiczności i swobodnej wymiany myśli. Tematem może być utworzona kreatywna przestrzeń, budynek, projekt mebli, kampania reklamowa, kolekcja ubrań, grafika, nowy event, inicjatywa społeczna, czy po prostu pomysł, o którym chcemy opowiedzieć całemu światu.

W programie Festiwalu znajdą się również wyjątkowe warsztaty, gra miejska, happening wieczór filmowy i wiele innych atrakcji. 20 i 21 czerwca zapraszamy na „Dni Otwartych Pracowni” na terenie Widzewskiej Manufaktury „WiMa”. Spotkać tam będzie można m.in. Aleksandrę Kmiecik, projektantkę i absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Łukasza Zbieranowskiego i Macieja Lebiedowicza z łódzkiego studia graficznego „Fajne chłopaki” oraz projektantów ze studia graficznego „Punkt Widzenia”.
Podczas Festiwalu Myślenia Projektowego zaprosimy także na spacer szlakiem usług publicznych i warsztaty tworzenia mapy punktów styku z usługami publicznymi Łodzi. Festiwal Myślenia Projektowego to także szereg tematycznych wystaw oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

Niecodzienne wydarzenie potrwa przez cały nadchodzący tydzień, a więc od 18 do 24 czerwca. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.dt.lodzkie.pl, kliknij i zapoznaj się z programem festiwalu (pdf).

* Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz