Rusza Festiwal Myślenia Projektowego województwa łódzkiego. Przez tydzień mieszkańcy będą poznawać kreatywny potencjał regionu…

erawaMagazyn
komentarzy

Przez najbliższy tydzień w województwie łódzkim będzie trwał Festiwal Myślenia Projektowego. Organizatorzy projektu chcą zaangażować mieszkańców w życie całego regionu. Podczas festiwalu pokazane zostaną metody wprowadzania innowacyjnych pomysłów w życie oraz to, jak można zmieniać swoje otoczenie za pomocą akcji społeczno-kulturowych. 

Wszystko specjalnie dla mieszkańców województwa łódzkiego, aby zmieniać sposób myślenia, rozwijać świadomość, kreatywność i budować tożsamość lokalną. Organizator wydarzenia, a więc Urząd Marszałkowski chce pokazać potencjał regionu i to, że ma on jeszcze niezagospodarowaną przestrzeń do rozwoju. Stąd właśnie pomysł na Festiwal Myślenia Projektowego, który ma być swoistym narzędziem do efektywnego komunikowania się z mieszkańcami. Zgodnie z ideą design thinking, która przyświeca województwu, festiwal ma być długofalowym procesem, dzięki któremu finalnie ma nie tylko udać się poznać potrzeby mieszkańców łódzkiego, ale przede wszystkim, wprowadzić niezbędne zmiany.
– Festiwal Myślenia Projektowego jest inicjatywą, dzięki której udowodnimy, że stawiając w centrum uwagi człowieka i jego potrzeby, możemy, niekonwencjonalnymi i twórczymi metodami, je zaspokoić – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Mnogość wydarzeń organizowanych podczas Festiwalu Myślenia Projektowego to okazja, by każdy mógł poznać i polubić ideę design thinking. Cykl wydarzeń po raz kolejny wyjaśni sens myślenia projektowego oraz podsunie narzędzia i wdrożone już procesy poszukiwania odpowiedzi, z których można korzystać. Warsztaty, wystawy, debaty, czy inne punkty znajdujące się w programie festiwalu odkryją skuteczne sposoby rozwiązywania problemów, zainspirują do podejmowania wyzwań i wyjścia poza schematy. Główne wydarzenia festiwalowe odbywać się będą na terenie Widzewskiej Manufaktury (WiMy), Centrum Promocji Mody – klastra branży tekstylno-odzieżowej przy Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Previous Image
Next Image

info heading

info contentfot. lodzkie.pl

Myślenia projektowego trzeba uczyć się już od najmłodszych lat, dlatego podczas festiwalu przewidziano specjalne warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których zwrócona zostanie uwaga na konieczność kompleksowego podejścia do problemu, waga komunikowania się i umiejętność współpracy w grupie. Podjęty zostanie również temat szybkiego podejmowania decyzji i umiejętność zarządzania czasem. Podobnie skonstruowane mają być warsztaty przeznaczone dla dorosłych, jakie odbędą się w przestrzeniach Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Zespołowe rozwiązywanie problemów i tworzenie poprzez design thinking z pewnością nie będą już tajemnicą.

Mieszkańcy województwa łódzkiego będą mogli wziąć również udział w spotkaniu „PechaKuchaNight Łódź”, które z pewnością stanie się dobrą okazją do poznania ludzi twórczych, pokazania ciekawych projektów szerszej publiczności i swobodnej wymiany myśli. Tematem może być utworzona kreatywna przestrzeń, budynek, projekt mebli, kampania reklamowa, kolekcja ubrań, grafika, nowy event, inicjatywa społeczna, czy po prostu pomysł, o którym chcemy opowiedzieć całemu światu.

W programie Festiwalu znajdą się również wyjątkowe warsztaty, gra miejska, happening wieczór filmowy i wiele innych atrakcji. 20 i 21 czerwca zapraszamy na „Dni Otwartych Pracowni” na terenie Widzewskiej Manufaktury „WiMa”. Spotkać tam będzie można m.in. Aleksandrę Kmiecik, projektantkę i absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Łukasza Zbieranowskiego i Macieja Lebiedowicza z łódzkiego studia graficznego „Fajne chłopaki” oraz projektantów ze studia graficznego „Punkt Widzenia”.
Podczas Festiwalu Myślenia Projektowego zaprosimy także na spacer szlakiem usług publicznych i warsztaty tworzenia mapy punktów styku z usługami publicznymi Łodzi. Festiwal Myślenia Projektowego to także szereg tematycznych wystaw oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

Niecodzienne wydarzenie potrwa przez cały nadchodzący tydzień, a więc od 18 do 24 czerwca. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.dt.lodzkie.pl, kliknij i zapoznaj się z programem festiwalu (pdf).

* Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz