Rusza sezon inwestycyjny w samorządach. Gmina Biała Rawska w tym roku na inwestycje przeznaczy ponad 7,2 miliona złotych…

erawaPowiat
komentarzy

Im bliżej wiosny, tym bliżej rozpoczęcia w samorządach sezonu inwestycyjnego. W Białej Rawskiej plan nakładów inwestycyjnych już czeka na realizację. W tym roku radni na wydatki majątkowe przeznaczyli ponad 7 mln 200 tysięcy złotych. I choć nadal potrzeb jest więcej niż możliwości, z ułożeniem hierarchii realizacji zadań nie ma większego problemu. Sporo w planowaniu zależne jest również od perspektyw związanych z pozyskiwaniem zewnętrznych dotacji. To jeden z tych aspektów, które mocno determinują wygląd inwestycyjnego porządku w tej gminie.

fot. Za 300 tysięcy złotych w okolicy OSiR ma powstać mini park rozrywki

fot. Za 300 tysięcy złotych w okolicy OSiR ma powstać mini park rozrywki.

Wielkość samorządowego portfela sprawia, iż sztuką nie jest samo wydawanie dostępnych środków, a bardziej ich rozsądne lokowanie. Nic więc dziwnego, że hierarchia budżetowych inwestycji co roku przykuwa uwagę wszystkich.
– W Białej Rawskiej jest tak jak wszędzie, jest bardzo długa lista zadań, które należałoby realizować. Wszędzie wybiera się priorytety, te bardzo ważne i te ważne, które można odłożyć do realizacji na przyszły rok, czy następne lata. Zawsze jest dylemat jeżeli przekładamy coś w realizacji, natomiast aby zrealizować wszystkie potrzebne zadania inwestycje potrzebne byłoby setki milionów złotych – tłumaczy burmistrz Białej Rawskiej Wacław Jacek Adamczyk.

W tym roku na liście planów gminy jest kilka najważniejszych pozycji. Wśród nich te najbardziej oczywiste, jak chociażby modernizacje gminnych dróg, które w bieżącym roku pochłoną około trzech milionów złotych, czy budowy kolejnych wodociągów. Nie bez znaczenia są także inne infrastrukturalne inwestycje. Rekultywacja wysypiska odpadów stałych w Rokszycach Nowych (700 tyś zł.), remont Szkoły Podstawowej (250 tyś zł.), czy wreszcie zagospodarowanie terenu woków Ośrodka Sportu i Rekreacji. W ostatnim wspomnianym przypadku plany Urzędu Gminy są wyjątkowo ambitne. Za 300 tysięcy złotych ma powstać mini park rozrywki, w którego skład wejdą zewnętrze urządzenia do fitness, minigolf, linowe urządzenia sprawnościowe, a także elementy małej architektury.

Gmina aktywnie wchodzi także w sferę popularnego tematu związanego z rewitalizacją swoich terenów. Na liście tego typu zadań jest chociażby odnowienie miejskiego parku (150 tyś zł.) oraz przygotowanie koncepcji realizacji centrum miasta (120 tyś zł.). Opracowanie niezbędnych projektów jest szczególnie ważne w kontekście szans, jakie niesie obecna finansowa perspektywa Unii Europejskiej.

fot. 120 tysięcy pochłonie    opracowanie projektu rewitalizacji centrum miasta

fot. 120 tysięcy pochłonie opracowanie projektu rewitalizacji centrum miasta.

Cześć planów ratusza uzależniona jest jednak od pozyskania zewnętrznych środków. Wśród tych zadań wskazać można chociażby wymianę przestarzałej sieci ciepłowniczej w Białej Rawskiej, na którą potrzeba ponad 3 milionów złotych. Plany wyglądają podobnie w przypadku budowy Centrum Kultury i Bibliotekarstwa w Białej Rawskiej, które ma powstać na bazie Miejsko-Gimnnego Ośrodka Kultury.
– Taki jest montaż finansowy w samorządach. Część zadań planujemy realizować ze środków własnych i te zadania będą realizowane na pewno. Natomiast część zadań będzie możliwa do zrealizowania po otrzymaniu środków zewnętrznych. To są takie inwestycje, które lepiej jest czasami odłożyć o rok, czy dwa, żeby następnie pozyskać środki i zrealizować większy zakres zadań – dodaje burmistrz Adamczyk.

* Artykuł powstał przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Białej Rawskiej.

 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz