Ruszył remont jazu piętrzącego w Zalewie Tatar. Ścieżka dookoła zbiornika została częściowo zagrodzona, a woda upuszczona do minimum

erawaMiasto
komentarzy

Naprawa elementów budowli zbiornika Tatar Dolna to koszt ponad 1,3 mln zł. Ratusz planuje oddanie zalewu do użytku wraz z końcem czerwca 2019 roku. 

Nie bądźcie zaskoczeni niskim poziomem wody w Zalewie Tatar oraz zagrodzonym traktem pieszo-rowerowym biegnącym dookoła zalewu. Wszystko to spowodowane jest rozpoczęciem remontu jazu piętrzącego. Duże spękania w elementach budowli zbiornika stały się realnym zagrożeniem. Dlatego też w mijającym tygodniu ruszył pierwszy etap zwiększania możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy na terenach nizinnych Rawy Mazowieckiej. 
– Z uwagi na zabezpieczenia terenu prac, cała zapora czołowa została wyłączona z ruchu rowerowego i pieszego. Przejście będzie jednak możliwe poniżej zapory, ścieżką biegnącą przy starym młynie – radzi dyrektor OSiRu Tadeusz Kotusiński. 

W procesie upuszczania wody niezbędna była pomoc Okręgu Polskiego Związku Wędkarzy w Skierniewicach, którzy korzystając z uprzejmości lokalnych wędkarzy, odławiali ryby. Te później przewiezione zostały do zbiornika Tatar Górna. 

Podczas doprowadzania poziomu wody do aktualnego stanu z dna zalewu wydobyto rower, lampę kineskopową od TV oraz dwa kontenery śmieci w postaci puszek i butelek. Samo wywiezienie „skarbów” kosztowało tysiąc złotych. 

W czasie remontu jazu pracownicy OSiRu będą między innymi uprzątać to, co odkryto na dnie oraz porządkować kąpielisko, szykując je do sezonu. Plan jest bowiem taki, że wraz z końcem czerwca bieżącego roku inwestycja zostanie oddana. 
– Oprócz prac porządkowych planujemy również naprawić trakt pieszo-roweromy od strony Księżych Domków. Już wyłoniliśmy dostawcę kostki, zostanie ona wymieniona na odcinku 1200 m. Podczas tych prac poruszanie się dookoła zbiornika faktycznie może stać się chwilowo niemożliwe – dodaje dyrektor Kotusiński. 

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz