Ruszyła 22. edycja Szlachetnej Paczki! Najbardziej potrzebujące rodziny czekają na swoich darczyńców

erawaMagazyn
komentarzy

Baza Rodzin została otwarta. Teraz Szlachetna Paczka w Rawie Mazowieckiej szuka darczyńców.

Jak najkrócej można opisać projekt Szlachetna Paczka? To akcja, która łączy ludzi. Ale zacznijmy od początku.

Kiedy drużyna SuperW – czyli zespół wolontariuszy jest w komplecie to zaczynamy działać. Najpierw wolontariusze przechodzą krótkie wdrożenie, żeby wiedzieć dokładnie co robić. W tym czasie poszukujemy historii rodzin w potrzebie (jest to głównie zadanie lidera rejonu). Pamiętać należy, że żadna z rodzin nie zgłasza się do projektu sama. Następnie odwiedzamy rodziny – zawsze jest dwóch wolontariuszy. Wolontariusz opisuje całą sytuację rodziny, ona trafia na stronę, gdzie darczyńca będzie mógł wybrać rodzinę, której będzie pomagał. Przez pandemię oraz inflację ta pomoc jest w tym roku bardzo potrzebna, bo dużo ludzi straciło pracę i jest w trudnej sytuacji. Kolejny krok to decyzja wolontariuszy czy rodzina zostanie włączona do projektu. Przy jej podejmowaniu zwracamy uwagę na historię danej rodziny i przyczyny sytuacji, w której się znalazła; działania, które podejmuje, aby zmienić swój stan i dochód, jaki przypada na jedną osobę.

Naszym celem jest mądra pomoc, która daje szanse na zmianę, dlatego niektóre rodziny zostały odrzucone z powodu wysokiego dochodu, braku chęci czy lenistwa w staraniu się o pracę.

Po podjęciu decyzji wolontariusze odwiedzają rodziny po raz kolejny, sprawdzają jakie są ich pilne potrzeby. Kiedy znajdzie się Darczyńca pozostają w nim w kontakcie przez cały przebieg akcji. Podpowiadają jak przygotować paczki z najbardziej potrzebnymi produktami dla danej rodziny.

Teraz 13 wolontariuszy należących do rawskiej drużyny SuperW szuka darczyńców. Każdy, kto chce pomóc, może wybrać rodzinę poprzez stronę internetową, na której znajdzie opis jej sytuacji i listę potrzeb. Podczas wyboru w formularzu trzeba zadeklarować chęć przygotowania paczki. Następnie czekać na kontakt od wolontariusza, który doradzi w kompletowaniu rzeczy, jakie dana rodzina wymieniła jako swoje potrzeby.

Szlachetną Paczkę można przygotować w grupie, dzieląc się zadaniami i zakupami. Pomoc przygotowywana w firmach i instytucjach to prawie 50% wszystkich paczek. Bez tego zaangażowania nie udałoby się pomóc wszystkich potrzebującym. Gotowy podarunek trafia do magazynu, który jak co roku mieści się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej.

Należy pamiętać, że zostając darczyńcą w ramach programu pomagamy Rodzinom – konkretnym z naszego powiatu, które zostały do niego zgłoszone przez różne instytucje. Darczyńca to ktoś, kto do Paczki wkłada nie tylko konkretną pomoc, ale własne serce. Należy również pamiętać, że podejmując się roli darczyńcy należy spełnić jak najwięcej potrzeb danej rodziny i by pomoc była dobrej jakości. Bo Szlachetna Paczka nie jest tylko wsparciem materialnym, ale ma być impulsem do zmiany. W paczce powinny znaleźć się trzy najważniejsze potrzeby wymienione przez rodzinę.

Więcej o Szlachetnej Paczce w powiecie rawskim znajdziecie na oficjalnym kanale Facebok

Dla eRawa.pl – Agata Popowicz – lider rejonu Powiat Rawski

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz