„Są przypadki, że to przyroda rządzi, nie my”. Rawski OSiR mimo silnych opadów deszczu panuje nad sytuacją

erawaMiasto
komentarzy

Jeszcze wczoraj Zalew Tatar budził grozę. Zbierające się na niebie chmury oraz wysoki poziom wód nie wróżył najlepiej. Na szczęście podtopienia wystąpiły jedynie w niektórych częściach miasta, nie powodując zbyt wielkich szkód. 

Miniony weekend oraz początek tygodnia był bardzo pracowity nie tylko dla jednostek straży pożarnej z terenu powiatu rawskiego, które odnotowały kilkadziesiąt wyjazdów do podtopionych piwnic, garaży, posesji, czy dróg. Dużo uwagi pogodzie poświęcili również pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji, którzy pilnowali poziomu wody w rzekach i samym Zalewie. 
– Tak naprawdę najgroźniejszy moment był w poniedziałek (22.06) rano, gdy pojawiła się fala. Wcześniej przygotowaliśmy się i zrobiliśmy w zalewie rezerwę. Jednak, przy tak silnych opadach, zapełnia się ona w przeciągu pół godziny – mówi Tadeusz Kotusiński, dyrektor rawskiego OSiRu. 

Na takie sytuacje czekają specjalne instrukcje, które realizuje się przy zagrożeniu powodziowym. I choć doszło do zalania działek przy ul. Skierniewickiej, poszczególnych fragmentów ścieżki rowerowej, czy też terenów przy stadionie, większą ilość wody udało się zatrzymać, a najwyższą falę spłaszczyć na Zalewie Dolna, tak by woda nie wystąpiła z koryta rzeki. 
– Najbardziej problematyczny jest odcinek w Żydomicach, gdzie na starej, nierozebranej konstrukcji robi się zator, przez co występuje niekontrolowane spiętrzenie. Jednak tym razem, dzięki pomocy strażaków, udało się sprawnie wykonać przepływ – dodaje dyrektor Kotusiński. 

Dziś poziom wody spada, wraca do normy, jednak w czasie występowania silnych deszczy muszą być ustalone priorytety. Musimy uzbroić się w cierpliwość jeśli chodzi o pełną dostępność ścieżki rowerowej i przyzwyczaić się do zalań w parku, czy przy stadionie. Najważniejsze jest bowiem uchronienie budynków mieszkalnych i oczyszczalni ścieków w Żydomicach. 
Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz