Sala doświadczania świata w „TUPTUSIU” otwarta. Przed maluchami ze żłobka otwierają się nowe możliwości

erawaMiasto
fot. Arkadiusz Rataj UM
komentarzy

Rawski żłobek po raz kolejny wykorzystał zewnętrzne dofinansowania i w tym roku pozyskał blisko 226 tysięcy złotych. Fundusze wykorzystane zostały na funkcjonowanie placówki oraz utworzenie sali doświadczania świata. 

fot. Arkadiusz Rataj UM

Uroczyste otwarcie nowo powstałej sali miało miejsce w ubiegłym tygodniu. To kolejne takie dofinansowanie w żłobku. W ramach poprzednich edycji MALUCH + :
•    w roku 2017 pozyskano fundusze na utworzenie Sali do terapii sensorycznej. Całość zadania -22.000 zł, z czego koszt dotacji  – 17.284 zł. Dodatkowo otrzymano dotację na funkcjonowanie w wysokości 124.320 zł
•    w roku 2018 pozyskano środki na utworzenie 35 nowych miejsc opieki. Całość tego zadania to kwota 405.000 zł , z czego dofinansowanie wyniosło 324.400 zł. Dodatkowo otrzymano dotację na funkcjonowanie w wysokości 139.200 zł

W bieżącym roku dotacja na funkcjonowanie żłobka wyniosła 202.200 zł. Dotację udało się pozyskać również na salę doświadczania świata. Koszt zadania wynosił wyniósł 35.810,41 zł z czego dotacja z Funduszu Pracy – 23.500 zł (22.000 zł na wyposażenie sali doświadczania świata; 1.500 zł na funkcjonowanie ww. sali).

Na dzień dzisiejszy „TUPTUŚ” jest jedynym żłobkiem w województwie łódzkim, posiadającą tak w pełni wyposażone, nowoczesne sale do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi oraz wymagającymi szczególnej opieki.

Sala doświadczania świata w ogólnym tego słowa znaczeniu to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie wyposażone w różnego rodzaju urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym celem organizowania takich sal jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze relaksu i pełnej akceptacji. Mogą z niej korzystać zarówno dzieci zdrowe jak i dzieci niepełnosprawne. Pracując z dzieckiem w sali można wpłynąć na jego wszechstronny rozwój przede wszystkim poprzez: stymulację percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej, węchowej, smakowej oraz stymulację zmysłu równowagi.

Systematyczna stymulacja poszczególnych zmysłów w sali doświadczania świata jest więc ważnym źródłem rozwoju każdego dziecka, gdyż:
•    zwiększa jego aktywność i motywację do poznawania świata
•    zwiększa chęć do nawiązywania kontaktu
•    wywołuje zadowolenie i poczucie bezpieczeństwa, ułatwia pokonywanie lęku
•    zwiększa ofertę poznawania różnych bodźców (zwiększa bazę doświadczeń)
•    poprawia orientację w schemacie ciała oraz przestrzeni
•    motywuje do podejmowania aktywności
•     przyczynia się do nabierania świadomości istnienia i odrębności od otoczenia
•    doskonali pracę poszczególnych analizatorów
•    wpływa na rozwój wyższych funkcji – emocjonalnych, społecznych, komunikacyjnych, ruchowych i poznawczych.

Sala doświadczania świata w Żłobku Miejskim z Oddziałami Integracyjnymi „Tuptuś” wyposażona jest w: łóżko wodne z oświetleniem LED, domek lustrzany, światłowody, aromatyzer olejki eteryczne, kolumny wodne z mikrofonem, tunel lustrzany, gong FEN, zestaw mis dźwiękowych ZEN, wałki do masaży, rafa Tryptyk- Obraz LED, kula plazmowa, zestaw świecących cylindrów, podwójne klepsydry, zestaw 4 świecących klocków, projektor gwiazd, lampka z meduzami, lampka tornado, panel podświetlany z akcesoriami, lampka tornado.
Źródło: „TUPTUŚ”.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz