Seryjni włamywacze w rękach policji. Na celowniku mieli głównie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.

erawaPowiat
fot. KPP Rawa Maz.
komentarzy

Łódzcy i rawscy policjanci rozbili grupę seryjnych włamywaczy, którzy szczególnie upodobali sobie budynki Ochotniczych Straży Pożarnych i hydroforni na terenie województw łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i opolskiego. Pierwsza trójka usłyszała już zarzuty. Kolejne czynności w prokuraturze prowadzone były dziś (2.08). 

We wtorkową noc (31.07) policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali w powiecie piotrkowskim dwóch mężczyzn w wieku 23 i 24 lat, którzy włamali się do budynków OSP w Wojsławicach i Michałowie (powiat zduńskowolski). W ich oplu zafira, kryminalni ujawnili 2 motopompy, 2 piły spalinowe, agregat prądotwórczy i 9 węży strażackich.
– Wykonując dalsze czynności w tej sprawie, jeszcze tego samego dnia rawscy policjanci zatrzymali jeszcze 4 mężczyzn w wieku 25, 46, 58 i 53 lat – mieszkańców powiatów opoczyńskiego, przysuskiego i kieleckiego – mówi nadkom. Karolina Sokołowska z KPP w Rawie Mazowieckiej. 

fot. KPP Rawa Maz.

Podczas przeszukań policjanci ujawnili i zabezpieczyli 13 węży strażackich, 3 kosiarki spalinowe, 2 kosy spalinowe, 2 pilarki, 1 motopompę, 1 pompę, tzw. szlamówkę, 72 silniki elektryczne, 6 agregatów prądotwórczych, 2 myjki ciśnieniowe, 2 wentylatory elektryczne i 622 paczki papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zabezpieczono także 16.600 złotych.
– Zatrzymanie było możliwe dzięki wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi, którzy w 2017 roku zwrócili uwagę na wzrost liczby włamań do tak specyficznych obiektów jak hydrofornie ujęć wody, czy budynki OSP. Żmudna analiza materiałów każdej podobnej sprawy,  weryfikacja wyciąganych wniosków i uzyskiwanych informacji pozwoliła wytypować krąg osób podejrzanych o ten proceder – dodaje nadkom. Sokołowska.

Grupa typowana była do kradzieży z włamaniem do budynku OSP w Trębaczewie. W kwietniu 2018 roku z remizy skradziono 8 sztuk węży i  1600 złotych. Podjęte przez rawskich policjantów w tej sprawie  czynności, zabezpieczone ślady i współpraca z policjantami z Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi doprowadziły do zatrzymania sprawców.

Za swoje czyny odpowiedzą także zatrzymani dwaj paserzy. Wczoraj (1.08) wszyscy usłyszeli zarzuty. Policjanci wystąpili do prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztowania.  Ze względu na obszar, na jakim prawdopodobnie działała grupa, sprawa jest rozwojowa. Trwa ustalanie pokrzywdzonych i szacowanie ogólnych strat.

W trakcie prowadzonych pod nadzorem prokuratora czynności policjanci ustalili, że sprawa może obejmować nawet około 100 włamań, a szacowana suma strat może przekroczyć nawet  1000 000 złotych. Za kradzieże z włamaniami, w tym przypadku, grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, za paserstwo natomiast – nawet do 7,5 roku.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz