Spółdzielnia zbiera suchy chleb. Przy śmietnikach zamontowane zostały dodatkowe pojemniki, w których można zostawić nieświeże pieczywo…

erawaMiasto
komentarzy

Rawsko-Mazowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa szuka sposobu na nadmierną ilość wyrzucanego jedzenia. Jak się okazuje, w koszach ląduje na przykład ogromna ilość pieczywa. Pomysł jaki pojawił się w spółdzielni dotyczy specjalnych pojemników, do których można będzie wkładać przeznaczony do wyrzucenia chleb. Pilotażowo na osiedlach zamontowano 10 takich pojemników. Jeżeli pomysł się sprawdzi, spółdzielnia będzie szukać odbiorcy chleba.

fot. Tak obecnie wyglądają pojemniki na niezużyte pieczywo.

fot. Tak obecnie wyglądają pojemniki na niezużyte pieczywo.

Ze statystyk wynika, iż Polacy rocznie wyrzucają ponad 2 miliony ton jedzenia. W prostym przeliczeniu okazuje się, iż na jednego mieszkańca kraju wychodzi około 50 kilogramów spożywczych produktów. Wśród nich pojawia się między innymi pieczywo, które teraz rawska spółdzielnia chce odzyskiwać i zagospodarowywać w bardziej rozsądny sposób. Przy śmietnikach już pojawiły się odpowiednie pojemniki…
– Są to na razie prototypy. Czekamy na opinie i wskazówki mieszkańców, jak powinny ostatecznie wyglądać pojemniki na suchy chleb – mówi Adam Iwaszkiewcz, prezes RMSM.

Jak na razie spółdzielnia nie do końca ma pomysł co z zebranym pieczywem zrobić. Jeżeli jednak inicjatywa przyniesie rezultat i rawianie będą korzystać z zawieszonych pojemników, RMSM zajmie się szukaniem odbiorcy. Najpierw zwróci się z prośbą do firmy odbierającej odpady. Jeżeli nie zgodzi się ona przejąć suchego chleba, spółdzielnia będzie szukała innej metody.
– Nie chciałbym, żeby chleb leżał razem z tymi ogólnymi śmieciami. Nawet jeżeli nie znajdziemy osoby, która zabrałaby od nas to zgromadzone pieczywo, to wolałbym, żeby ono zostało zebrane przez dozorców do worków i spalone, niż miałoby się poniewierać w śmietnikach – dodaje prezes Iwaszkiewicz.

Wraz z akcją zbierania pieczywa, spółdzielnia powinna pokusić się o informacje na temat rozsądnego gospodarowania spożywczymi produktami. W przypadku chleba istnieje co najmniej kilka metod na ponowne wykorzystanie go w naszych kuchniach.

Co sądzicie o tym pomyśle? Zapraszamy do komentowania…

 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz