Stań się bohaterem bajki o złotej rybce. W „Krainie Rawki” powstała sieć wiosek tematycznych…

erawaPowiat
komentarzy

W piątek (14.12) zakończył się projekt „Sieć wiosek tematycznych w Krainie Rawki”. Wioski tematyczne to pomysł na wykreowanie swoistego, lokalnego produktu turystycznego. Dla lokalnej, wiejskiej społeczności to także szansa na alternatywne źródła zarobku. Turystyka w naszym regionie jest jak najbardziej możliwa – podkreślali liderzy projektu. 

Spotkanie podsumowujące projekt odbyło się w Izbie Tradycji Ludowej w Wilkowicach, gdzie zebrali się przedstawiciele gmin tworzących w sumie 6 wiosek tematycznych. Z powiatu rawskiego są to: Biała Rawska, Cielądz, Rawa Mazowiecka, Regnów, Sadkowice, a z powiatu skierniewickiego – Kowiesy.

Wioski tematyczne to mocno dopracowane koncepcje promocyjne, związane z danym terenem. Mają za zadanie nie tylko ożywić wiejską gospodarkę, ale także zaktywizować i zintegrować lokalną społeczność. Ich celem jest utworzenie lokalnego produktu, wokół którego można rozwijać dany teren. Pomysłów na tematy przewodnie było wiele, zwłaszcza tych związanych z wydarzeniami z przeszłości, walorami przyrody, czy uprawianymi owocami lub warzywami.

W trakcie projektu mieszkańcy gmin z Krainy Rawki odbyli szereg szkoleń z zakresu planowania, zakładania i funkcjonowania wiosek tematycznych. Organizowane były również warsztaty praktyczne, podczas których uczono mieszkańców jak wykorzystywać produkt turystyczny do promowania wsi i oferowania go potencjalnym klientom. Uczestnicy projektu podczas wizyt w innych, już istniejących wioskach tematycznych w Polsce, mogli także podpatrywać, jak w praktyce wygląda prowadzenie promocji wsi za pomocą produktu turystycznego.

 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz