Startuje rozbudowa rawskiego szpitala! Zobacz jak będzie wyglądać placówka

erawaMiasto, Rawa Mazowiecka
komentarzy

Szpital im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej powiększy się aż o trzy, w pełni wyposażone budynki: jeden nowy oraz dwa gruntownie wyremontowane, obecnie nieużywane. Prace ruszą jeszcze w tym roku, w lutym mija termin składania ofert. 

Wielki remont, dwa zadania
W istocie na terenie SPZOZ obywać się będą dwa fronty robót. Na pierwszym powstanie całkowicie nowy pawilon z wyposażeniem. Drugi to termomodernizacja dwóch nieużywanych obecnie budynków znajdujących się na terenie placówki. Termomodernizacja zaś pozwoli „de facto” przywrócić je do funkcjonowania na potrzeby szpitala. W sumie więc SPZOZ w Rawie powiększy się o trzy budynki.

Co znajdzie się w nowym pawilonie?
Znajdą się w nim trzy nowoczesne sale operacyjne: chirurgiczna, położniczo-ginekologiczna oraz ortopedyczna. Ta ostatnia wyposażona zostanie w wydzieloną salę dla aparatu RTG typu ramię C, dzięki któremu chirurg może na bieżąco ocenić, czy operacja ortopedyczna przyniosła oczekiwane rezultaty. Ponadto w nowym budynku umieszczone będą: Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, sala wybudzeń po operacjach, izolatka oraz sterylizatornia dla całego szpitala. Na budowę całości przewidziano 18 miesięcy od momentu startu prac.
– To naprawdę duże finansowe wyzwanie, dlatego ubiegamy się o wsparcie zewnętrzne. W ubiegłym roku złożyliśmy wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, tak zwanego covidowego. Wnioskowaliśmy o 16 mln zł, jednak, podobnie jak wiele innych samorządów, nie otrzymaliśmy tego wsparcia. Teraz czekamy na decyzję z drugiego naboru, do którego aplikowaliśmy w grudniu ubiegłego roku – tłumaczy starosta Powiatu Rawskiego Józef Matysiak.

Powiat zwrócił się również z prośbą o pomoc do innych samorządów, licząc na zastrzyk pieniędzy do wykorzystania na ten konkretny cel, jakim jest rozbudowa szpitala. 
– Spotkaliśmy się z pozytywnymi deklaracjami i okazuje się, że na tym szczeblu podstawowym możemy liczyć na kwotę blisko 5 mln zł – dodaje starosta Józef Matysiak. 

Jeśli powiat rawski nie otrzyma dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych będzie musiał, kosztem innych zadań, sfinansować rozbudowę szpitala. 
Szczegóły przetargu znajdziecie –> TUTAJ.

Co znajdzie się w dwóch zmodernizowanych budynkach?
Oba budynki przejdą gruntowną odnowę. Zaplanowano m.in. remont dachu, wymianę podłóg i okien, pełne ocieplenie, budowę kotłowni gazowej, która ogrzeje pomieszczenia, a także montaż paneli fotowoltaicznych produkujących prąd na potrzeby SPZOZ. W jednym budynku szpital planuje umieścić wszystkie poradnie i gabinety specjalistyczne w jednym miejscu, drugi zagospodarowany zostanie na potrzeby nowego oddziału rehabilitacji. Prace mają skończyć się w ostatnim kwartale tego roku. Ich koszt całkowity to ponad 1,632 mln zł. Z czego powiat rawski otrzymał dofinansowanie na kwotę 1,134 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.
Szczegóły projektu znajdziecie –> TUTAJ.

Co to wszystko oznacza dla pacjenta?
Szpital będzie miał trzy, nowoczesne, spełniające wszystkie wyśrubowane normy sale operacyjne z nowoczesnym sprzętem i pełnym zapleczem co przede wszystkim pozwoli wykonywać więcej zabiegów, a tym samym leczyć więcej mieszkańców powiatu rawskiego. Z kolei zgrupowanie poradni specjalistycznych w jednym miejscu ułatwi dotarcie do lekarza. Z pomocy lekarzy specjalistów korzysta wielu seniorów, którzy po modernizacji bez trudu odnajdą odpowiedni gabinet. Ułatwi to także prace personelowi szpitala. W planach jest poszerzenie działalności rehabilitacji, tak aby opiekowała się większą liczbą pacjentów.
– Można powiedzieć w przenośni, że mamy za sobą długą i niełatwą drogę, przypomnę, że dokładnie trzy lata temu los placówki wisiał na włosku – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor SPZOZ im. św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. – Tymczasem przy stałym wsparciu starostwa poszerzamy ofertę medyczną dla mieszkańców, obsługujemy już średnio cztery tysiące pacjentów rocznie. Planowana rozbudowa podniesie nasz szpital na bardzo wysoki poziom, z czego przecież skorzystają mieszkańcy całego powiatu. Sami, jako placówka, byśmy tego nie dokonali. Bez wsparcia finansowego starostwa, nie stanęlibyśmy, jak dziś, na progu tak wielkiej inwestycji.
Źródło: Szpital im. Św Ducha w Rawie Mazowieckiej

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz