Szerzy się wścieklizna u zwierząt domowych. Szczepiąc zwierzęta chronisz własne zdrowie

erawaMagazyn
fot. sxc.hu
komentarzy

Wścieklizna jest najgroźniejszą chorobą odzwierzęcą. Nie pozwól, by pojawiła się w Twoim domu. 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawie Mazowieckiej informuje o szerzeniu się wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego. Choroba ta jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy.

SZCZEPIĄC ZWIERZĘTA CHRONISZ WŁASNE ZDROWIE
W celu zabezpieczenia przed chorobą zwierzęta domowe powinny być szczepione. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt,  podlegają psy powyżej 3 miesiąca życia. Na obszarach występowania i zagrożenia wystąpieniem wścieklizny zalecane są również szczepienia kotów.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawie Mazowieckiej prosi o zgłaszanie przypadków padłych zwierząt i przypadków wystąpienia objawów wskazujących na wściekliznę u zwierząt (ssaki).
Kontakt: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Rawie Mazowieckiej, ul. Mszczonowska 10, nr tel . 46 814 43 53.
Źródło: PIW w Rawie Mazowieckiej

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz