Szpital we władaniu samorządów z terenu powiatu rawskiego? Zapadają pozytywne decyzje w sprawie stworzenia spółki mającej przejąć szpital w Rawie Mazowieckiej

erawaPowiat
komentarzy

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia (18.12) radni Rady Powiatu Rawskiego zadecydowali poprzeć stanowisko Zarządu Powiatu, zgodnie z którym szpital w Rawie Mazowieckiej miałby być prowadzony przez samorządy. Teraz odpowiednie uchwały intencyjne w tej sprawie podejmują kolejne gminy z terenu. Wczoraj (28.12) podczas swoich obrad taką decyzję podjęli miejscy radni. 

Sytuacja szpitala w Rawie Mazowieckiej nie napawa optymizmem. Nic więc dziwnego, że coraz gorsze wiadomości przekazywane przez Spółkę AMG Centrum Medyczne, która obecnie zarządza placówką, zmusiły powiat rawski do podjęcia działań. Wynikiem prowadzonych dyskusji stała się pisemna prośba skierowana do wszystkich samorządów z powiatu rawskiego o przychylenie się do utworzenia spółki prawa handlowego, która miałaby przejąć prowadzenie szpitala. (Więcej o tym pisaliśmy przed świętami – sprawdź tutaj)

Teraz do stanowiska powiatu odnoszą się poszczególne rady gmin. Odpowiednie uchwały intencyjne, wyrażające chęć współtworzenia organu mogącego decydować o losach rawskiego szpitala póki co podjęły gmina Rawa Mazowiecka, Cielądz, Sadkowice, Regnów oraz miasto Rawa Mazowiecka. 

Właśnie ten temat stał się jednym z ważniejszych podczas wczorajszej (28.12) sesji Rady Miasta. W spotkaniu wyjątkowo uczestniczył starosta Józef Matysiak, który dość długo przedstawiał aktualną, trudną sytuację placówki. (Zarówno wystąpienia starosty, jak i całej dyskusji można wysłuchać tutaj.) Nie obyło się również bez kłopotliwych pytań ze strony radnych. 
– Mam wrażenie, że chce pan zepchnąć odpowiedzialność za sytuację szpitala na panujący rząd. Sytuacja ta nie pogorszyła się jednak w ostatnim roku, czy dwa lata temu (…) Dlaczego tak długo pan zwlekał, na co pan czekał? – pytał radny Leszek Jarosiński. 

Starosta Józef Matysiak mógł odnieść się do każdego pytania, być może nie na każde z nich odpowiedź była w pełni wyczerpująca, jednak przyczyn doszukiwano się także w decyzjach podejmowanych kilkanaście lat temu na zupełnie innym szczeblu. 
– Zawsze starałem się oddzielać kwestie szpitala od politycznej. (…) W roku 1999 rząd AWS dokonując reformy zdrowia, tworząc kasy chorych, przyporządkował szpitale samorządom – mówił starosta Matysiak tłumacząc, że było to zbyt duże obciążenie finansowe dla jednostek takich jak powiat rawski.

Aktualnie nie stworzona została strategia spółki, nie wiadomo kiedy miałaby ona przejąć prowadzenie szpitala oraz jakiego wsparcia finansowego powinny udzielić poszczególne samorządy. Zarząd Powiatu informuje jednak, że nowo powstała spółka nie byłaby obciążona obecnymi zaległościami finansowymi szpitala, a za pierwsze wyzwanie stawia się konieczność odbudowania kontraktów. 
– Nie jest to proste, są różne uwarunkowania będąc szpitalem w sieci, ale zwiększając kontrakt, można zwiększać stronę przychodową (…) Dzisiaj nie przychodzę z biznesplanem, to byłoby nieuczciwe, to dopiero przed nami – dodawał starosta Józef Matysiak. 

Radni Rady Miasta po dyskusji uchwałę wyrażającą chęć współtworzenia spółki poprali jednogłośnie. 
– Rozważaliśmy nawet rezygnację z rewitalizacji i włożenie tych pieniędzy w spółkę, bo to bardzo ważna kwestia – komentował podczas sesji przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Sienkiewicz. 

W chwili obecnej Zarząd Powiatu Rawskiego wezwał spółkę AMG Centrum Medyczne do usunięcia nieprawidłowości wskazanych przez konsultantów po przeprowadzonych kontrolach. O kolejnych działaniach będziemy na bieżąco informować. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz