Testy na koronawirusa w każdym szpitalu w Polsce. Koszty pokryje NFZ

erawaPowiat
fot. naukawpolsce.pap.pl
komentarzy

Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 – zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia.

Taką możliwość wprowadza podpisana w sobotę (4.04) nowelizacja  zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Nowe przepisy przewidują, że NFZ rozliczy wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą. Testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce. Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów (np. w szpitalu jednoimiennym) i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem.
– To fundamentalna zmiana – zapowiada Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Znacznie poszerzamy możliwości płacenia za testy, aby mogli skorzystać z nich pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w naszym kraju – wyjaśnia szef NFZ.

W Łódzkiem, wg informacji przekazywanych do Wojewody Łódzkiego, w ostatnich dniach marca dziennie diagności laboratoryjni w 3 laboratoriach w Łodzi wykonywali od 290 do 588 testów. 2 kwietnia wykonano 343 testy. 
Źródło: ŁOW NFZ

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz