Trwa nabór do szkół i przedszkoli. Tegoroczna rekrutacja w Rawie Mazowieckiej po raz pierwszy prowadzona jest drogą elektroniczną…

erawaMiasto
komentarzy

Elektroniczny nabór do szkół i przedszkoli w Rawie Mazowieckiej to wynik wdrażania w mieście projektu „Szybciej, lepiej, skuteczniej – rawska eOświata”, współfinansowanego ze środków unijnych. Tegoroczny proces rekrutacji potrwa do końca miesiąca. Wnioski złożone po 31 marca nie zostaną uwzględnione.

nabor

Po raz pierwszy w Rawie Mazowieckiej prowadzony jest nabór do szkół i przedszkoli miejskich w formie elektronicznej. Zmiana ta jest spowodowana wdrożonym projektem oświatowym, który miał przenieść placówki edukacyjne do XXI wieku. Teraz, by móc zapisać dziecko do jednostki oświatowej, trzeba najpierw dokonać rejestracji w specjalnym systemie, dostępnym na stronie portalrawa.vulcan.net.pl, gdzie elektroniczny wniosek można złożyć wybierając w zakładce nabór – kanał kandydata.
– Wypełniając preferencje naszego wyboru, możemy podać maksymalnie trzy placówki, którymi jesteśmy zainteresowani, przy czym, pierwsza z nich jest tą najbardziej nam odpowiadającą. Zwiększa to szanse na przyjęcie dziecka do szkoły czy przedszkola – tłumaczy Arkadiusz Rataj z wydziału oświaty w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka.

Po zakończeniu elektronicznej rekrutacji, należy wypełnić wszystkie niezbędne oświadczenia, które znajdują się w aktualnościach w sekcji do pobrania, wydrukować niezbędne załączniki i z podpisanym wnioskiem udać się do wybranej placówki (jedynie do tej, która znalazła się na pierwszym miejscu preferowanych przez nas). Po zakończeniu naboru, a więc po 31 marca, system na podstawie punktacji przydzieli dzieci do poszczególnych szkół i placówek. Wyniki zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej pojawią się do 18 kwietnia.
– Odkąd w 2008 r. przenieśliśmy oddziały przedszkolne dla dzieci 6-letnich do szkół podstawowych nie mieliśmy większych problemów ze znalezieniem miejsc dla dzieci w wieku 3-5 lat w przedszkolach miejskich. Podobnie powinno być i teraz, gdyż rodzice po spotkaniach, które odbyły się w szkołach na początku marca, stwierdzali że zapiszą swoje pociechy zerówek w szkołach podstawowych – dodaje Arkadiusz Rataj.

Ogłoszenie wyników nie oznacza jednak końca formalności. Między 18 a 22 kwietnia rodzice i opiekunowie dzieci muszą udać się do placówek, gdzie przyjęte zostały ich pociechy, i tam potwierdzić wolę, a więc podpisać ostateczną listę przydzielenia miejsca w placówce. Ta, do ogólnej informacji, zostanie przedstawiona 25 kwietnia.

Po zakończeniu tego etapu, rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.  Rekrutacja uzupełniająca zostanie przeprowadzona jeśli przedszkola będą jeszcze dysponowały wolnymi miejscami po przeprowadzeniu rekrutacji podstawowej. W rekrutacji uzupełniającej będzie trzeba od nowa składać wnioski i aktualne oświadczenia (zaświadczenia), a więc należy pamiętać o pilnowaniu terminów związanych z naborem elektronicznym, ponieważ wnioski złożone po 31 marca mogą być nie uwzględnione podczas przydzielania miejsc w szkołach i przedszkolach.

*Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta w Rawie Mazowieckiej. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz