W rawskim MDK’u zagrali jubileuszowo. Za nami 100-lecie Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej…

erawaMagazyn
komentarzy

Miniony weekend w Rawie Mazowieckiej był czasem świętowania dla Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej. Formacja obchodziła swoje 100-lecie i z tej okazji zagrała dla wszystkich rawian. 

Strażacy ochotnicy koncert zagrali w ubiegłą sobotę (23.10) w Miejskim Domu Kultury. To właśnie tam, pod przewodnictwem kapelmistrza Szczepana Bieszczada, można było usłyszeć nie tylko poważne utwory, ale również te bardziej rozrywkowe. Doskonalący się muzycy mieli nie lada wyzwanie, tym razem przyszło im bawić całą widownię, którą zapełnili mieszkańcy Rawy Mazowieckiej. Koncert poprowadziła Mirosława Wójcik, która uprzedzała co zostanie zagrane. Ze sceny popłynęły dźwięki chociażby takich utworów jak: „Rycerze Floriana”, „Jedzie straż ogniowa”, Quando quando”, czy „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca”. W trakcie występu prezes rawskiej OSP Daniel Stąporek krótko zaprezentował historię orkiestry .

osprawa-26Relacja fotograficzna z jubileuszowego koncertu do zobaczenia tutaj. 

Poniżej prezentujemy Rys Rys Historyczny Orkiestry OSP Rawa Mazowiecka opracowany przez Daniela Stąporka na podstawie Biuletynu wydanego w 1982 na 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej.
Rawska Straż Ogniowa w związku z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku przyjmuje dodatkowo obowiązki Straży Obywatelskiej. W trakcie działań wojennych front rosyjsko-niemiecki na wiele miesięcy ustalił się na linii rzeki Rawki, a miasto znalazło się w pasie bojowym. W tym okresie działalność rawskiej straży kompletnie zamarła, ponieważ cały sprzęt pożarniczy został zarekwirowany przez okupanta niemieckiego. Dopiero w 1916 roku przystąpiono dzięki pomocy grona obywateli miasta do ponownej organizacji straży i wyposażenia jej w niezbędny sprzęt. W czerwcu tegoż roku straż rawska liczyła 126 członków. W dniu 16 sierpnia 1916 roku zorganizowano „Dzień Straży”, przystąpiono także do organizacji orkiestry strażackiej i amatorskiego kółka teatralnego. Odnaleziono pozostałości po dawnej orkiestrze kościelnej, część instrumentów wyremontowano, większość jednak nie nadawała się do użytku. Straż zakupiła nowe instrumenty i zatrudniła kapelmistrza Kawałkowskiego pokrywając wszystkie koszty z własnej kieszeni. W ten sposób Rawska Straż Ogniowa uzyskała wreszcie po raz pierwszy od założenia własną orkiestrę która występowała na wszystkich uroczystościach strażackich i narodowych. Zgodnie z potrzebą chwili od momentu powstania ważną pozycją w repertuarze orkiestry były pieśni patriotyczne. W listopadzie 1918 roku strażacy rawscy brali czynny udział w rozbrajaniu okupantów niemieckich. W 1921 roku odbył się w Warszawie wszechpolski zjazd straży pożarnych, w którym udział wzięła cała rawska drużyna ze sztandarem i orkiestrą. Na zjeździe tym specjalne podziękowania otrzymała nasza orkiestra prowadzona przez kapelmistrza Stefana Kuryłłę.
W dniu 18 czerwca 1945 roku zostało zwołane pierwsze po wyzwoleniu zebranie członków i sympatyków straży obecne było 84 osoby.
Postanowiono uruchomić chronioną przez strażaków aparaturę kinową znajdującą się w gmachu Straży lecz w krótkim czasie kino zostało upaństwowione. Zarząd OSP nie opuszcza jednak rąk i organizuje sprzedaż znaczka na ulicach miasta, zabawy loterie fantowe, z których dochód przeznacza się na uzupełnianie braków w postaci sprzętu i umundurowania.
Instrumenty muzyczne zostają odwiezione do Łodzi celem skompletowania Chodz nie ma możliwości utrzymania stałego kapelmistrza sami członkowie organizują orkiestrę. W roku 1947 dzięki staraniom Jana Wojciechowskiego zaangażowano kapelmistrza który rozpoczyna kształcenie młodzieży.
Ustawa z dnia 4 lutego 1950 o ochronie przeciw pożarowej i jej organizacji zlikwidowała istniejący od 1921 roku Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Żywiołowy rozwój straży kończy się nagle i nadchodzi okres komenderowania – szeregi straży zaczynaj się kruszyć. W proteście przeciw takiemu ograniczeniu demokratycznych dotąd stosunków w organizacji odeszli ze straży prawie wszyscy starzy jej członkowie.
W dniu 9 marca 1962 wymawia pracę kapelmistrz Feliks Bączkowski który kierował orkiestrą od 1947 Orkiestra przestaje dokonywać prób, wykruszają się stopniowo jej członkowie , nie występują w capstrzykach i imprezach organizowanych przez straż.
W 1969 następuje zmiana zarządu, który zwraca się z pisemną prośbą do KWSP w Łodzi o przydział dotacji na remont instrumentów i zatrudnienie kapelmistrza KWSP przychyla się pozytywnie do prośby i pokrywa 40.000 zł za remont i naprawę instrumentów W roku 1972 dochodzi do reorganizacji i zostaje zatrudniony Jan Andrzejewski w niedługim czasie orkiestra zaczyna odżywać.
W roku 1982 Kapelmistrzem zostaje Zenon Bulicz który w 2009 roku rezygnuje, Życie orkiestry przez okres 3 lat zamiera. W 2012 roku nowy zarząd pod przewodnictwem Janusza Czech powołuje do życie orkiestrę nowy kapelmistrz Szczepan Bieszczad szybko bierze się do pracy. Należy dodać że duży wkład w reaktywację orkiestry miału naczelnik Marek Kaczmarski.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz